Ministarstvo razmatra mogućnost eksproprijacije dijela gasovodnog sistema koji se nalazi na njemačkoj teritoriji i njegovog odvajanja od ostatka gasovoda, prenosi Der Spiegel.
Ekspropriranim dijelom gasovoda transportovao bi se gas koji će stizati u LNG terminal na Baltičkom moru, piše njemački nedjeljnik.
Moskva je u petak saopštila da ne može komentarisati pisanje Der Spiegela.
No, ako Njemačka povuče konkretne poteze, to bi prije svega bio slučaj za advokate, rekao je u razgovoru s novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Sjeverni tok 2 trebao je udvostručiti isporuku ruskog gasa u Njemačku, na 110 milijardi kubnih metara. Ruski Gazprom, njemački Wintershall Dea i Uniper, austrijski OMV, francuski Engie i britanski Shell potpisali su sporazum o gradnji sredinom 2015. godine.
Gazprom je vlasnik 51 posto udjela.
Njihovi planovi izazvali su kritike u Ukrajini, koja je strahovala od gubitka tranzicijskih naknada. Vašington je pak upozoravao da bi Rusija mogla koristiti gasovod kao polugu za politički uticaj na Evropu.
Gasovod je dovršen prošle godine, ali nije počeo s radom zbog pravnih problema. Njemačka je suspendirala izdavanje dozvole, tražeći od konzorcijuma sa sjedištem u Švajcarskoj da osnuje podružnicu, a ove godine obustavila je projekt zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Ruski Gazprom povukao se u međuvremenu iz vlasništva nad njemačkom podružnicom Gazprom Germania koja upravlja važnim skladištima gasa, a bavi se i trgovinom. Njemačka ju je nacionalizovala, uz obrazloženje da želi osigurati snabdijevanje gasom.