Produženje je dogovoreno nekoliko dana prije isteka originalnog sporazuma između Rusije i Ukrajine, kojem su posrednici bili Turska i UN. Dogovor je postignut u julu, s ciljem nastavka isporuka žita, koje su bile prekinuta zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Glavni sekretar UN-a Antonio Gutereš pozdravio je ovaj potez, navodeći u saopštenju da su u UN predani tome da osiguraju da "ova vitalna opskrbna linija nastavi nesmetano funkcionisati".
Sporazum podrazumijeva zaštićene morske koridore iz tri južne luke iz Ukrajine, koja je veliki proizvođač žita i drugih sjemenki.
Gutereš je dodao da se UN takođe zalaže za uklanjanje prepreka u vezi sa povezanim sporazumom za izvoz hrane i gnojiva iz Rusije.
"Oba sporazuma potpisana u Istanbulu prije tri mjeseca su ključna za smanjenje cijena hrane i gnojiva i izbjegavanje globalne krize hrane", rekao je Gutereš.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski napisao je na Tviteru da su Ukrajina, Gutereš i turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan "donijeli ključnu odluku u globalnoj borbi protiv krize hrane".
Crnomorska inicijativa za žito omogućila je izvoz 11 miliona metričkih tona ukrajinskog žita, od čega je dvije trećine otišlo u zemlje u razvoju.