Politika

Sumnja se da je krađa izvoda iz biračkog spiska na biračkom mjestu u Doljanima dio plana izbornog inžinjeringa

Sprema li se ponavljanje ,,operacije Đuđevina” u Podgorici?

Da li će crnogorska policija istražiti ko je ukrao izvod iz biračkog spiska i ko će biti procesuiran tužilaštvu zbog kršenja zakona, za sada nije poznato. Čak i da se nađe ,,izgubljeni” izvod iz biračkog spiska za biračko mjesto 27, najvjerovatnije će biti odlučeno da se glasanje u Doljanima ponavlja u zakonskom roku. Ta činjenica otvara sumnje opozicionih stranaka da bi ponavljanje glasanja na biračkom mjestu, đe je upisano više od 900 glasača, moglo da posluži kao instrument izbornog inžinjeringa strankama vladajuće većine

Ilustracija Foto: EPA
Ilustracija
Portal TVEIzvor

Nakon što je predsjednik Opštinske izborne komisije Vladimir Filipović podnio krivičnu prijavu zbog nestanka izvoda iz biračkog spiska sa biračkog mjesta u OŠ ,,Dragiša Ivanović” moguće je ponavljanje izbora pa u opoziciji sumnjaju da se radi o svjesno napravljenoj akciji da bi se ponovilo glasanje na tom mjestu u Doljanima i tako sproveo izborni inžinjering.

"Postoji osnovana sumnja da je Petar Globarević ili neko od članova biračkog odbora otuđio izvod iz biračkog spiska i zbog toga je predata krivična prijava", kazao je Filipović za Portal ETV.

Motiv krađe spiska

Da li će crnogorska policija istražiti ko je ukrao izvod iz biračkog spiska i ko će biti procesuiran tužilaštvu zbog kršenja zakona, za sada nije poznato. Čak i da se nađe ,,izgubljeni” izvod iz biračkog spiska za biračko mjesto 27, najvjerovatnije će biti odlučeno da se glasanje u Doljanima ponavlja u zakonskom roku.

Ta činjenica otvara sumnje opozicionih stranaka da bi ponavljanje glasanja na biračkom mjestu, đe je upisano više od 900 glasača, moglo da posluži kao instrument izbornog inžinjeringa strankama vladajuće većine.

"Činjenica je da na tom biračkom mjestu su građani naklonjeniji strankama bivšeg Demokratskog forna sada okupljenih u koaliciji ,,Za budućnost Podgorice” i da mogu raspolagati kontigentom do 400 glasova. Zato se otvara mogućnost izbornog inžinjeringa i preusmjeravanja glasova u stranke koje su politički najbliže prosrpskim stavovima te koalicije", kaže sagovornik Portala ETV.

Iz DPS-a i drugih opozicionih stranaka ne žele javno da iznose optužbe, ali jesu vrlo sumnjičavi povodom motiva krađe izvoda iz biračkog spiska.

Prije svega zbog bojazni da se ne ponovi mučna istorija izbornog inžinjeringa.

,,Slučaj Đuševina”

Namještanje izbornog rezultata i partijske naredbe za usmjereno glasanje stranačkih pristalica najuočljivije je bilo na primjeru glasanja u malom mjestu Đuđevina, u kolašinskom kraju 2014. godine.

Bilo je to u doba kada je došlo do velikog zahlađenja odnosa između DPS-a Mila Đukanovića i SDP-a na čijem je čelu bio Ranko Krivokapić. Tada su mediji najavljivali da će u Kotoru SDP biti na istoj strani

Tako je polovinom 2014. godine plasirana u medije informacija da rukovodstvo odbora SDP-a u Kotoru pregovara sa predstavnicima opozicionih stranaka o konstituisanju nove lokalne vlasti u drevnom gradu u Boki. Bio je to nastavak otklona SDP-a od većeg koalicionog saveznika DPS-a, nove politike koju je zagovarao predsjednik stranke Krivokapić.

Prije nego što krenu sumnje ili optužbe za nekorektne političke poteze, bilo bi od značaja da stranke opozicije – koje su osvojile većinu glasova u Podgorici osiguraju kontrolu zakonitog okončanja izbornog procesa, ali i fer postizbornih pregovora.

Tada su u Demokratskom frontu i drugim srpskim strankama donijeli odluku da na lokalnom nivou, gdje god mogu, podrže SDP, sve nadajući se da će tako, preraspodjelom mandata, biti oslabljena Đukanovićeva partija.

Najočigledniji primjer ,,pomoći” srpskih stranaka SDP-u zabilježen je u malom mjestu Đuđevina, u okviru lokalnih izbora u Kolašinu. Maja mjeseca održani su izbori u Kolašinu, a u nekim mjestima bilo je onih koji su – očito svjesno – glasali sa starom ličnom kartom.

Zbog toga su izbori na nekim biračkim mjestima ponovljeni, pa i u Đuđevini. I onda je mnogo toga otkriveno, prije svega - ,,svjesna preraspodjela glasova”, odnosno klasični izborni inžinjering.

U neđelju, 8. juna 2014. godine, rezultati ponovljenog glasanja u Đuđevini bili su drugačiji od onih četrnaest dana ranije: Demokratski front je za dvije sedmice izgubio sve glasove koje je imao 25. maja i ostao na nuli, kao i SNP, dok su njihovi glasovi otišli u ,,krilo” Krivokapićeve SDP koja na prvom glasanju nije imala ni jedan glas?!

Jasan izborni inžinjering: prosrpski orijentisani glasači na ponovljenim lokalnim izborima u Đuđevini masovno su glasali za koaliciju SDP-a i Pozitivne i tako doprinijeli da taj savez osvoji treći odbornički mandat, na uštrb – DPS-a.

Ipak, nije došlo do saradnje opozicionog DF-a i SDP-a: u Podgorici socijaldemokrate nijesu htjele da naprave savez sa DF-om I drugim srpskim partijama.

Iščekivanje izbornog inžinjeringa

Odmah je uslijedila reakcija: tadašnji šef poslaničkog kluba Demokratskog fronta Goran Danilović priprijetio je da se SDP-u u skorije vrijeme neće ukazati prilika kakvu su imali donedavno.

"Teško da će se kolegama iz SDP-a skorije pružiti prilika kakvu su imali do danas, da sa ograničenom političkom snagom dominantno utiču na proces mijenjanja Crne Gore", kazao je Danilović, tvrdeći da će Krivokapić i njegove kolege iz SDP ,,gorko zažaliti zbog propuštene šanse”.

Pokazalo se da je ciljno preusmjeravanje glasača nije urodilo plodom, ali je – iako se sve dešavalo prije deceniju – slučaj Đuđevina postao ogledni primjer izbornog inžinjeringa, ali i pokazatelj kako partijski vrhuška može da manipuliše izbornom voljom partijskih pristalica i aktivista.

Sada u crnogorskoj opoziciji imaju bojazan da se na eventualno ponovljenom glasanju u Doljanima može ponovo posegnuti za izbornim inžinjeringom. I sumnja pada na stranke vlasti, prevashodno Mandićevu koaliciju ,,Za budućnost Podgorice” koja ima jako uporište u tom izbornom okrugu.

Iako je 900 glasova relativno mali izborni rezervoar, u opoziciji sumnjaju da bi koalicija ,,Za budućnost Podgorice” mogla da ,,pogura” izborni rezultat pokreta ,,Naprijed”. Tom političkom savezu na čijem je čelu dr Vuk Kadić nedostajalo su svega 203 glasa da bi prešli izborni cenzus: prema privremenim rezultatima pokret ,,Naprijed” je osvojio 2,233 glasa, dok je izborni cenzus zaustavljen na brojci – 2436.

Sa osvojena 204 glasa u ponovljenom glasanju, ekipa Vuka Kadića bi ušla u parlament Podgorice i osvojila dva odbornička mandata. Time bi se dramatično promijenila postizborna matematika, jer je logično pretpostaviti da bi savez ,,Naprijed” – čak i da se nijesu dogovarali bilo o čemu, pa i da nijesu svjesni ,,pomoći sa strane” - prirodno bio politički bliži koaliciji koju predvodi Jelena Borovinić Bojović, kao i savezu PES-a i Demokrata.

Zato bi, prije nego što krenu sumnje ili optužbe za nekorektne političke poteze, bilo od značaja da stranke opozicije – koje su osvojile većinu glasova u Podgorici osiguraju kontrolu zakonitog okončanja izbornog procesa, ali i fer postizbornih pregovora.

Doljani: Nestao spisak birača, podnijeta krivična prijava
5
Doljani: Nestao spisak birača, podnijeta krivična prijava
01.10.2024 14:42

 

Portal Analitika