Minimalnu zaradu u Srbiji utvrdio je 12. marta Socijalno-ekonomski savJet, a procJenjuje se da će povećanje osJetiti najmanje 142.000 radnika koji su do sada primali oko 17.740 dinara mjesečno.
Ugovorena minimalna cijena važi za radna mjesta u granama u kojima su potpisani granski kolektivni ugovori - poljoprivredi, prehrambenoj industriji, građevinskoj industriji, industriji hemije i nemetala i metalskoj industriji.
U Uniji poslodavaca Srbije (UPS) tvrde da će povećanje minimalne cijene rada usloviti novi talas otpuštanja u privredi Srbije koja nema sredstva da isplaćuje uvećana primanja zaposlenih i zbog toga tu odluku treba ponovo razmotriti.
Prema računici UPS-a, oko 50.000 do 60.000 zaposlenih, u preduzećima koja su prihvatila granski kolektivni ugovor, moglo bi da ostane bez radnog mjesta zbog ovog povećanja.
Sa stavom UPS saglasan je i ekonomski analitičar Miroslav Zdravković, koji smatra da će povećanje "minimalca" opteretiti grane kao što su građevinarstvo, trgovina i prerađivačka industrija.
Zdravković je podsetio da je Srbija završila 2011. godinu sa prosječnom zaradom od 373 eura.
Sindikati u Srbiji koji su prvobitno predlagali 112 dinara po radnom satu, a nemaju ništa protiv što su dobili više nego što su tražili - 115 dinara po radnom satu. Foto: RTS