Region

Srbija: U selima niko neće kuće ni za džabe

Izvor

Najteža je situacija na poslovično siromašnom jugu, odakle stanovništvo bježi glavom bez obzira, bilo da je riječ o brdima Toplice ili o Staroj planini.

Ironijom sudbine, najčešće se živopisne fotografije tih krajeva koriste u propagandnim materijalima koji reklamiraju srpske prirodne ljepote. Međutim, zainteresovanih za život u lijepim ali zabačenim pejzažima veoma je malo. Zato se dobrom trgovinom u stroplaninskom kraju smatra nedavna prodaja nove dvospratne kuće sa kupatilom, strujom i vodom u selu Oreovica za cijelih 2.500 eura!

U prigradskim selima oko Pirota kuće stare samo tridesetak godina, mogu se pazariti za sumu od tri do sedam hiljada eura. Cijene njiva su još mizernije, pa se u pirotskoj kotlini ar zemlje prodaje  od jednog do dva eura. Srećnicima se smatraju vlasnici posjeda na trasi Koridora 10 koji su dobijali, prema procjenama Poreske uprave, čak od tri do 4,8 eura.

U agenciji "Pešić i sin" navode da u Aleksincu njive drže cijenu od pet do 30 eura po aru, ali da se u okolnim selima kompletno domaćinstvo s nekoliko hektara obradive zemlje zajedno sa šumom prodaje za od 4.000 do 8.000 eura. Ni u srcu Šumadije, okolini Kragujevca, uprkos niskim cijenama, nema većeg interesovanja za seoska domaćinstva iako su samo 10-15 kilometara udaljena od grada. Solidna kuća sa okućnicom i pomoćnim zgradama može se kupiti i za 10.000 eura, dok se ar njive nudi po cijeni od 10 do 20 eura.

Cijene su neuporedivo više u Braničevskom okrugu, gdje je najjeftinije poljoprivredno zemljište na području opštine Kučevo, gdje ar košta 20 eura. Prosječna seoska kuća sa okućnicom tu se prodaje po cijeni od 10.000 do 20.000 eura, u zavisnosti od stanja u kojem se nalaze. Međutim, u skoro napuštenim selima u opštini Žagubica i Kučevo, može se kupiti cijelo imanje za samo 5.000 eura.

Cijene obradivog zemljišta u okolini Niša odavno tapkaju u mjestu, pa se ar njive, u zavisnosti od lokacije, može kupiti za od pet do 37 eura. U pojedinim niškim selima kompletno domaćinstvo košta oko desetak hiljada eura. Hektar zemlje u opštini Negotin prodaje se po cijeni od 500 do 6.000. Najjeftinije su oranice u brdsko-planinskom dijelu opštine koje se mogu pazariti i za sumu manju od 500 eura.

Na krajnjem sjeveru zemlje situacija je na prvi pogled drastično drugačija, jer za hektar solidnog poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini treba izdvojiti oko 5.000 eura. Ta suma može biti i dvostruko veća ukoliko je zemljište kvalitetno i blizu saobraćajnice. "Kuća starije gradnje u nekom od sela u Banatu i Bačkoj može da se kupi i za manje od 10.000 eura", kaže Sofija Stražmešterov, iz bečejske agencije za promet nekretina.

Portal Analitika