Predsednica sudskog Mehanizma u Hagu Grasijela Gati Santana je na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku 11. juna ponovo prijavila Srbiju zbog odbijanja da uhapsi i tom sudu izruči funkcionere Srpske radikalne stranke (SRS) Petra Jojića i Vjerice Radete, optužene za nepoštovanje Haškog tribunala, prenosi Portal Radio Slobodna Evropa.
Podnoseći redovan šestomjesečni izvještaj o radu Haškog suda Santana je naglasila da Srbija i dalje "odbija" da ispuni sudski nalog da uhapsi i u Hag prebaci Jojića i Radetu. To, kako je ocijenila Santana, predstavlja uporno ometanje suda da ispuni svoj mandat i sudi optuženima.
Ministarka pravde Srbije Maja Popović zatražila je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN da Mehanizam za međunarodne krivične tribunale Srbiji ustupi slučaj Jojića i Radete, saopštio je njen kabinet.
Kako se navodi u saopštenju, Popović je navela da postupanje Srbije u vezi sa ovim predmetom "ne predstavlja kršenje njenih međunarodnih obaveza, već nastojanje da se postupa u skladu sa Rezolucijom SB 1966".
U saopštenju se dodaje da je Popović pozdravila odluku Mehanizma da ustupi Srbiji "slučaj (lidera SRS) Vojislava Šešelja i još četiri optužena" uz uvjeravanja da će sudski postupak biti vođen u skladu sa propisima Srbije, uz garancije pravičnog suđenja".
Predsjednica sudskog Mehanizma u Hagu je Srbiju više puta, proteklih godina, prijavila Savjetu bezbjednosti UN zbog neizručenja Jojića i Radete. To je ranije tri puta učinio i Santanin prethodnik predsjednik Karmel Ađijus.
Jojića i Radetu Haški tribunal je u oktobru 2012. optužio da su uticali na svjedoke optužbe u haškom procesu protiv Šešelja, tako što su ih prijetnjama, ucjenama i mitom nagovarali da promijene iskaze ili da ne svjedoče.
Vlasti Srbije od 2015, kada im je haški sud uputio prvi nalog za hapšenje, odbijaju da Jojića i Radetu uhapse i izruče u Hag.
Viši sud u Beogradu je 2016. donio odluku da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje radikala, zato što nacionalni zakon o saradnji sa Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, ne i optuženih za nepoštovanje suda.
Srbija je, istovremeno, izrazila spremnost da Jojiću i Radeti sudi pred domaćim sudovima.