Sci/Tech

Srećan rođendan “Buli”!

Izvor

 

Ima 60 godina, ali ne stari – kao što se obično dešava mitovima.Bio je omiljeno vozilo za njemačku porodicu - za putovanja, prva poslijeratna ljetovanja po zemljama Mediterana. Potom, omiljeno prevozno sredstvo hipija kad idu u Vudstok ili bilo koji rok koncert.Bio je i najpraktičniji policijski auto u mnogim zemljama, kao i članova mnogih pacifističkih grupa osamdesetih godina.

O čemu je riječ?

Naravno, o furgonu Volksvagen. Tip T3. Njemci su ga nježno zvali “buli”, Amerikanci i Kanađani “vauksvagenbus”, izgovoreno jednim smiješnim akcentom. Simbol je poslijeratnog vremena, jednog od uspjeha “mejd in Džermani”, ali, još više, simbol jednog načina života, prvo porodice, a onda raznih kulturnih pokreta mladih.

I, sada slavi 60 godina. 

okbuli1Ljubav na prvi pogled: Bio je mart 1950. godine kada su prvi furgoni Volksvagen izašli sa montažne linije, u kući svoje majke u Volsburgu, u Donjoj Saksoniji. Odmah se svidio svima. Zapadna Njemačka, zahvaljujući Maršalovom planu, (u pomoći u hrani) i stabilnoj demokratiji Adenauera, ponovo se razvijala. Za porodice koje su započinjale novi život, Buli je postao “konj” za svakodnevni rad trgovaca a, prije svih, postao je san mnogih porodica. Praktičan za izlete, mala bjekstva u prirodu, ljetnje odmore, za prevoz djece  u školu, za odlazak u kupovinu.

U početku i nije bio jeftin -  5.850 njemačkih ondašnjih maraka. Sa motorom od 25 konja, zadnjom vučonm i vazdušnim hlađenjem. Jednom riječju, ista mehanika kao popularna “buba”.Ali, dok je “buba” imala pet neudobnih mjesta, i nepostojeći dio za prtljag, u “buli” je moglo ući najmanje osam osoba, plus torbe, plus igračke, i što god. Preteča je kasnijeg Chrysler Voyager, Renault Espace i ostalih.

Izvozni uspjeh je odmah došao, od Sjeverne Amerike do Istočne Evrope. Ali, šezdesete godine dale su mu poseban oreol. I to ne jedan.   

Junak filmskih priča: Sa ovim furgonom hiljade hipika je odlazilo grupno na rok koncerte. U njemu su pacifisti prolazili Njemačku da bi došli do mjesta demonstracija.“Buli” iscrtani cvjetnim motivima nerijetko su se ukrštali sa policijskim, obojenim u bijelu i zelenu boju.Bio je nezaobilazan dio mnogih filmova o pobunjenoj omladini. U “Little Miss Sunshine”, ironično-gorkoj priči o porodici iz američke srednje klase, u ovakvom furgonu vode najmlađu ćerku s kraja na kraj zemlje na nekakav konkurs ljepote.

Sve do filma “Cars” (Auta) Volta Diznija, crtanog filma sa mnogim čuvenim autima sa ljudskim karakteristikama. U njemu je jedan od aktera baš ovaj  furgon. Zove se “Fillmore”, izlakiran je u hipi stilu i, naravno, ima uvijek  živahan mladalački duh.

Da ne pričamo o aerodromima po cijeloj Evropi. Na njima je “buli” najčešće vozilo, na kojem piše “Follow me”, a kojim se vozi avion do piste.Nove tehnologije, mislilo se, označiće njegov lagani kraj. A ipak, i danas ih ima u svijetu više miliona. Čak i u Njemačkoj, poneki primjerak posljednjeg modela, T3, još uvijek koristi policija.A njegov nasljednik, ogromni van Volksvagen T5, ne može sakriti rodbinske veze sa originalnim projektom – veliki prostor namijenjen porodici, za putovanja i ekskurzije, velika bočna vrata, komotno mjesto za vozača.

Dakle, srećan rođendan “Buli”!

 

 

(Prevela:  G. B.)

Portal Analitika