Društvo

Srebrenica: Preimenovana škola „Petar Drugi Petrović Njegoš"

Izvor

Funkcioner DPS-a Obrad-Mišo Stanišić kritikovao je brisanje Njegoševog imena iz naziva škole u Srebrenici, uz ocjenu da je takva odluka negativna i loša za međunacionalne i dobrosusjedske  odnose.

- Nikome  u  Srebrenici ne treba da smeta  Njegoševo ime. Ne znam po čemu bi ikoga vrijeđalo da škola u Srebrenici nosi Njegoševo ime. Njegoš uopšte nije kriv za ono što se dogodilou Srebrenici — naveo je on.

Upozorava da ovakav potez može da naruši dobrosusjedske odnose.

- To što je urađeno ne može doprinijeti građenju dobrosusjedske saradnje niti dobrih međunacionalnih odnosa u BiH. Naprotiv, samo može da izazove revolt na drugoj strani - smatra Stanišić.

Za funkcionera Bošnjačke stranke Sulja Mustafića preimenovanje škole je prihvatljivo ukoliko je ime „Petar Drugi Petrović Njegoš" dobila nakon zločina u Srebrenici.

- Ako je to učinjeno nakon etničkog čišćenja u Srebrenici, neprimjereno je da se i na takav način briše kulturno, etničko i tradicionalno nasleđe Bošnjaka koji su tamo živjeli. To  nije u redu, iako cijenimo značaj  velikog južnoslovenskog pjesnika Njegoša.  Najmanji dug prema 8.000 ljudi koji su ubijeni  u Srebrenici  je da se ne briše nasleđe koje je tamo postojalo - naveo je Mustafić i dodao da na isti način treba reagovati i na svim drugim mjestima gdje se desio zločin ukoliko bilo ko pokuša da briše nasleđe nekog naroda.

Osnovna škola u Srebrenici preimenovana je na inicijativu roditelja bošnjačke nacionalnosti, a zbog navodnih spornih radikalnih djelova u Njegoševom „Gorskom vijencu" koji su upereni protiv muslimana.

Odluka o preimenovanju obrazovne ustanove u Srebrenici  donijeta je  neposredno uoči 161. godišnjice Njegoševe smrti. Da podsjetimo, Njegoš je umro na jučerašnji dan 1851. godine piše Dan.

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Rifat Rastoder kazao je da ne podržava odluku o promjeni naziva osnovne škvde u Srebrenici. Kako je ocijenio, i ta odluka je posledica savremenih konfuzija i turbulencija u svijesti i u društvenim zbivanjima.

- To što je urađeno nije dobro jer se na nedovoljno utemeljen način sudi o tako značajnom stvaraocu i istorijskoj ličnosti, koja je stvarala u određenom vremenu. Svako djelo se mora gledati kroz prizmu vremena u kojem je nastajalo i povezivati sa današnjim kretanjima, ali na pozitivistički način - smatra Rastoder.

Tabla sa doskorašnjim imenom škole u Srebrenici već je uklonjena a prema pisanju medija iz BiH, jedino je u holu školske zgrade ostala Njegoševa slika.

Portal Analitika