Dobrilo Dedeić je kazao da je zadovoljan što su funkcioneri nekadašnje Srpske liste koji su se 2009. godine protivili njenom ukidanju održali riječ i obnovili politički rad SL.
„Danas se vidi koliko smo bili u pravu. Parlamentarna opozicija je izabrala potpuno pogrešne metode političke borbe. Sve karte su bacili na svoju navodnu proevropsku orjentaciju. Čak su tvrdili da mogu blokirati put crnogorske države u Evropsku uniju i da će pristupni pregovori slijediti tek nakon njihovog dolaska na vlast. Lider DPS-a i politički dušmanin srpskog naroda Milo Đukanović je očigledno bolje konektovan sa međunarodnim faktorima. Samo politički slijepci su vjerovali da je drugačije. I, koja je sada nova prevara?“, pitao je predsjednik Srpske liste konstatujući da je sada potpuno jasno zašto se SL morala rastati sa Andrijom Mandićem.
Dedeić tvrdi da praktično ne postoja šansa da se revidira Ustav Crne Gore u dijelu koji se tiče konstitutivnosti naroda jer ne postoji ni jedna zemlja članica EU ili ona koja je u fazi pretpristupnih pregovora, a da je bitno promijenila svoj unutrašnji ustavni sistem i zakone koji regulišu pojedinačna i kolektivna prava. Zato preporučuje borbu za prava srpskog naroda saglasno postojećem Ustavu, domaćim zakonima i međunarodnim aktima, i ništa drugo.
Zdravko Tošković, potpredsjednik SL, kaže da su predstojeći izbori poslednja šansa da se afirmiše ideologija borbe Srba za svoja prava.
„I vlast i parlamentarna opozicija vode Srbe u nestanak, jer mire Srbe i Crnogorce u cilju asimilacije Srba. Ako narod opet bude birao njih, srećno im bilo, nemamo više za šta da se borimo“, poručio je Tošković.
Rajo Vojinović, predsjednik IO SL, kazao je da ako se srpski problem posmatra u okviru granica današnje crnogorske države, izolovano od cjeline srpske populacije na Balkanu, onda je to gubitnička politika.
„A upravo to čine sve političke partije koje okupljaju srpsko biračko tijelo, izuzev Srpske liste. Kada, međutim, srpske probleme posmatramo integralistički, iz perspektive koja podrazumijeva cjelinu srpskog naroda, onda kao Srbi dolazimo u dominantnu poziciju, jer naspram interesa desetomilionske populacije stoje interesi populacije od par stotina hiljada ljudi. Ako smo u bivšoj zajedničkoj državi zbog te dominacije sebi mogli dozvoliti logiku `Srbin ili Crnogorac – to je jedno te isto`, u samostalnoj crnogorskoj državi to ne smijemo da činimo., precizirao je Vojinović.
Profesor Predrag Vukić je kazao da je osnovni cilj SL definisanje pravnog statusa Srba u crnogorskoj državi, saglasno članu 79 Ustava, evropskim i opštim međunarodnim konvencijama.
Miroslav Vlahović, predsjednik Političkog savjeta Srpske liste je naveo niz statističkih podataka koji ilustruju diskriminaciju Srba u crnogorskoj državi. Naglasivši odgovornost stranaka koje formalno zastupaju Srbe, Vlahović se osvrnuo i na najnovije inicijative za okupljanje takozvanog antirežimskog fronta, rekavši da je to već viđen, jalovi pokušaj da se obori jedan represivni sistem uz tolerisanje, pa i usvajanje, njegovih najrigidnijih ideoloških postavki. Vlahović je naglasio da opoziciona platforma koja ignoriše konstruktivnu grešku ove države sazdane na antagonizmu prema Srbima nije suštinska alternativa postojećem režimu.
Poziv Srbima da se odreknu svojih prava zarad demokratizacije društva je suprotstavljen svakoj političkoj logici, a taj nenormalni zahtjev je centralna tačka okupljanja takozvanog opozicionog fronta. Foto: Epoha