Predsjednik Političkog savjeta SL Miroslav Vlahović je predstavnike Ministarstva obavijestio o stavu Srpske liste po pitanjima odgovarajuće procentualne zastupljenosti Srba u organima državne uprave, o Zakonu o izboru odbornika i poslanika i o stanju u oblasti korišćenja srpskog jezika i srpske ćirilice u državnim ustanovama i javnim servisima.
Vlahović je naveo da su Srbi u organima državne uprave zastupljeni na nivou od 7 odsto a da, po najnovijem popisu, Srba ima 29 odsto, šta ukazuje na sveobuhvatnu diskriminaciju Srba od strane crnogorske države. Vlahović je ukazao na odgovornost državnih organa po pitanju sprovođenja odredaba Zakona o državnim službenicima i namještenicima po kome je svaki starešina državnog organa odgovoran za praćenje procentualne zastupljenosti pripadnika manjina u organu kojim rukovodi.
Posebna tema ovog razgovora je bio i Zakon o izboru odbornika i poslanika, za koji je rečeno da svojim odredbama diskriminiše Srbe uskraćujući im mogućnost korišćenja afirmativne akcije. Taj Zakon, rečeno je, ukida mogućnost da nacionalna manjina koja je brojnija od 15 odsto građana koristi tu pogodnost. Vlahović je naglasio da se Srpska lista već obraćala misiji OEBS-a u Podgorici, i da će se obratiti centrali OEBS-a u Beču, kao i predstavništvu Evropske komisije u Podgorici sa protestom zbog opstrukcije koju vrši Ustavni sud Crne Gore ne donoseći svoju odluku o predstavci koju je povodom ovog Zakona podnio Srpski nacionalni savjet.
O pitanju sprovođenja zakona u oblasti upotrebe manjinskih jezika i pisama je postignuta potpuna saglasnost u stavovima između predstavnika Ministarstva i Srpske liste. Vlahović je ocijenio nedopustivim i tendencioznim odnos državnih organa prema srpskom pismu i jeziku.
Predsjednik Izvršnog odbora Srpske liste Rajo Vojinović je upozorio na dvostruku diskriminaciju srpske nacionalne zajednice koju nad njom vrši crnogorska država. Ta dvostrukost se, s jedne strane, ogleda u ignorisanju i nepoštovanju ustavnih i zakonskih normi, i sa druge strane u težnji države da zajedničkom akcijom vlasti i parlamentarne opozicije ta prava Srbima ukine zakonskim rešenjima koja su u potpunoj suprotnosti sa samim Ustavom i sa svim relevantnim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima i slobodama.
Kao primjer takve diskriminacije on je naveo zakon o izboru odbornika i poslanika kojim je pravo na afirmativnu akciju, samo da Srbi ne bi mogli da ga koriste, predviđeno isključivo za nacionalne zajednice čije učešće u ukupnom stanovništvu ne prelazi petnaest odsto. Vojinović je naglasio da ignorisanje ustavne žalbe Srpskog nacionalnog savjeta na takvo protivustavno rešenje od strane Ustavnog suda ovu činjenicu čini očiglednom.
S obzirom da član 79 crnogorskog ustava posebna manjinska prava jemči „pripadnicima manjinskih naroda“, koji ta prava mogu koristiti „pojedinačno i u zajednici sa drugima“, saopšten je i stav Srpske liste da one Srbe koji ne žele da budu od strane ustavno-pravnog sistema tretirani kao pripadnici manjinskog naroda niko ne tjera na to, ali i da niko nema pravo, pa ni Srbi koji to ne žele, da to osporavaju onim Srbima koji žele da koriste taj korpus ustavnih prava i koji Srbiju doživljavaju kao svoju matičnu državu.
Predstavnici Ministarstva su uručili predstavnicima Srpske liste dokument pod nazivom ''Izvještaj o razvoju i zaštiti prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u 2011. godini'', u kom su sadržani i podaci o broju pripadnika srpske nacionalne manjine koji su ostvarili pravo da dobiju lična dokumenta na svom jeziku i pismu.
Dogovoreno je da otvorena pitanja budu tretirana kroz stalnu komunikaciju Ministarstva i Srpske liste.
Budući da krajem tekuće kalendarske godine ističe mandat članovima nacionalnih savjeta, delegacija Srpske liste je zatražila i od predstavnika ministarstva dobila informacije o procesu izmjene pravila za izbore i o vremenu izbora članova nacionalnih savjeta u novom mandatu.