Društvo

Filozofski fakultet u Nikšiću za docenta izabrao predsjednika Skupštine grada Trebinja Dragoslava Banjka

"Srpski svet" u obrazovanju: Dodikov partijski kolega uči crnogorske studente

Filozofski fakultet u Nikšiću u maju ove godine je izabrao u zvanje docenta Dragoslava Banjka, predsjednika Skupštine grada Trebinja, partijskog kolegu Milorada Dodika iako nema crnogorsko državljanstvo, na period od pet godina.

"Srpski svet" u obrazovanju: Dodikov partijski kolega uči crnogorske studente Foto: SNSD
PobjedaIzvor

Banjak još od 2021. godine, kada je i izabran novi rektor Univerziteta Vladimir Božović, predaje na Odsjeku za geografiju.

Ovo je još jedno od niza imenovanja kojim se sprovodi dobro isplanirana i usaglašena politika ,,srpskog sveta“ u visokom obrazovanju i uništava crnogorski identitet i državotvorno biće.

Filozofski fakultet je najizrazitiji primjer kako rektor Božović sporovodi, ubacivanjem ideološki podobnih ljudi, agendu posrbljavanja Crne Gore pred potpuno uspavanom crnogorskom akademskom zajednicom.

Bilo je tu i još interesantnih izbora u zvanje, ne samo sa ideološke strane.

Porodični ljudi

Naime, ove godine u oktobru je u zvanje saradnika u nastavi izabrana i Iva Drekalović, ćerka Vladimira Drekalovića, koji takođe predaje na Filozofskom fakultetu. Za saradnika u nastavi angažovana je i žena Dušana Krcunovića - Gordana Porobić-Krcunović, takođe profesora na ovom fakultetu.

Da podsjetimo: i Drekalović i Krcunović, obojica bliski Srpskoj pravoslavnoj crkvi, su izabrani u zvanje na osnovu članaka u ruskom časopisu ,,Voprosi stori“ koji nije bio na akreditovanim listama, iako su iz Univerziteta izjavili da je ,,sve bilo po proceduri“.

Nema sumnje da se Banjak, ali i Krcunović i Drekalović ideološki uklapaju u matricu koju zagovara rektor Univerziteta koji želi da Crnu Goru vrati duhovnom srpskom i ruskom biću. Pa tako, da podsjetimo, osnivač opskurnog portala IN4S, kao učesnik na konferenciji ,,Borba Rusije i Srbije juče i danas“ te 2015. godine kaže da je najznačajniji i najvitalniji proruski društveni organizam u Crnoj Gori Srpska pravoslavna crkva. To je, prema njegovim riječima, ogromni potencijal koji Rusija nije u potpunosti iskoristila.

Božović na tom skupu, između ostalog, kaže:

“Na kraju, još jednom potcrtavam, volumen srpskog nacionalnog osjećanja i političkog uticaja je statistički i sadržajno istovjetan proruskom osjećanju u Crnoj Gori. Stoga, usaglašena i strateški dobro osmišljena aktivnost na planu razvoja srpskih i ruskih kulturnih institucija u Crnoj Gori je apsolutni garant da će se ona vratiti svom originalnom, istorijskom duhovnom toku”, naveo je Božović.

Tragajući za informacijom koliko je nastavnika i saradnika u posljednje dvije godine angažovano na toj visokoškolskoj ustanovi pitali smo i dekanicu dr Tatjanu Novović, ali nijesmo dobili odgovor.

Ostala je javnost uskraćena i za informaciju kako je moguće i da Dragoslav Banjak, koji je predsjednik Skupštine grada Trebinje, bude predavač na Studijskom programu za geografiju.

Nijesmo dobili odgovor ni na pitanje da li ima nepotizma u izborima ćerke pomenutog Drekalovića i žene pomenutog Krcunovića.

Od Nikšića, do Pala i Kosovske Mitrovice

Ne saznasmo ni da li je prosvjetna inspekcija reagovala zbog toga što profesor Aleksandar Stamatović predaje i na Palama, a profesor Dalibor Elezović i u Kosovskoj Mitrovici.

U međuvremenu smo saznali i da je Jovan Mihailović, takođe državljanin susjedne nam države, angažovan na Filozofskom fakultetu, a ista ustanova „pred nosom“ je zatvorila vrata brojnim mladim naučnim radnicima iz Crne Gore, onima koji su već radili, koji imaju reference i koji su stekli zvanja na državnom univerzitetu. Ne saznasmo od uprave Filozofskog fakulteta ni koliko koštaju svi ti honorari, putovanja, smještaj gostujućih predavača, da li nam zaista fali kadrova pa ih moramo „uvoziti“.

Uz to, šef Studijskog programa za geografiju Dragan Burić „traga“ za saradnicima po državama u okruženju, a u Crnoj Gori imamo meritorne predavače bez ijedne mrlje u karijeri. Ni na te tvrdnje nijesmo dobili bilo kakav odgovor od dekanice Tatjane Novović, ali nijedna od ovih informacija nije ni demantovana.

Uprava Filozofskog fakulteta krajnje površno je odgovorila na sva naša pitanja i konstatacije, u stilu „može nam biti“.

Odgovor bez demantija

Upravo zbog toga u cjelosti prenosimo njihovo pojašnjenje.

“Postupci koji se odnose na zapošljavanje nastavnika i saradnika u nastavi, kao i postupci eksternog angažovanja predavača i saradnika na Filozofskom fakultetu realizovani su - a tako će biti i dalje - u skladu sa odgovarajućim odredbama Zakona o visokom obrazovanju Crne Gore i Statuta Univerziteta Crne Gore”, ističe se, između ostalog, u odgovoru dekanice Novović

Naglašava da su pozitivnim propisima strani i crnogorski državljaniu potpuno izjednačeni po pitanju zapošljavanja, a da je taj koncept prisutan u savremenoj evropskoj univerzitetskoj praksi i zastupljen od osnivanja Univerziteta Crne Gore.

“Jasno je da je to motivisano da se ojačaju principi konkurentnosti i izvrsnosti. Napominjemo da svaki izbor u akademsko zvanje mora biti provjeren pred odgovarajućom recezentskom komisijom, a potom i Vijećem FF, a na kraju i Senatom Univerziteta. Recezentske komisije predlažu za izbor u akademsko zvanje kandidata koji, po njihovom mišljenju, najbolje zadovoljava naučne, pedagoške i stručne kriterijume predviđene dokumentom ,,Uslovi i kriterijumi za izbor u akademska i naučna zvanja Crne Gore“ - kaže se u odgovoru Pobjedi, uz napomenu da, kad je u pitanju procedura honorarnog angažovanja saradnika, ,,ključno mišljenje - o kome diskutuje Vijeće i koje je jedan od dva stručna osnova prema kojima dekan donosi odluku - rezultat je procjene tročlanih komisija u čijem su sastavu predmetni nastavnici“.

Dr Novović objašnjava da se, s obzirom na to da na Univerzitetu Crne Gore, a prema Zakonu o visokom obrazovanju Crne Gore, svi članovi akademskog osoblja, osim redovnih profesora, imaju ugovore o radu na određeno vrijeme (od jedne do pet godina, u zavisnosti od kategorije), periodično obnavljaju konkursi koji su javni i dostupni preko Zavoda za zapošljavanje, sajta Univerziteta, kao i štampe.

“Ističemo da je zakonitost svakog postupka provjerljiva pred nadležnim sudovima, a etičnost naročito po pitanju odlučivanja bilo koje instance pred Etičkim odborom Univerziteta Crne Gore. Što se tiče potencijalnog angažmana našeg akademskog osoblja na drugim visokoobrazovnim institucijama, u zemlji ili inostranstvu, ono nije neuobičajeno, ali sprovodi se po preciznoj proceduri koja uključuje obavezu traženja saglasnosti Vijeća matične organizacione jedinice i Senata Univerziteta Crne Gore”, navodi se u odgovorima uprave Filozofskog fakulteta.

Dakle, sve je, kažu, kako treba da bude. Sada je više nego jasno da će nam budući geografi i istoričari ,,najbolje znanje“ steći od predavača „srpskog sveta“ - za koje država Crna Gora i crnogorski narod ne postoje.

Portal Analitika