Kakav je odnos Srbije prema Crnoj Gori vidimo nakon posljednjih crnogorskih izbora: kada se povela rasprava da li će Andrija Mandić ući u vladu Vučić je stalno govorio da Crna Gora nikako ne dopušta Srbima da uđu u vlast i da Crna Gora ima antisrpski odnos. To nije tačno. Vučić je i te kako radio da se uskomeša i destabilizuje politička scena u Crnoj Gori. Glavne predizborne izjave Ivice Dačića su da on podržava Milorada Dodika i jasno je na šta se misli - kaže u intervjuu Pobjedi dr Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka. Govoreći o politici Vučića ističe da, po prvi put, u svjetskim razmjerama imamo kult ličnosti koji njeguje pojedinac koji je sam kult.
POBJEDA: Aleksandar Vulin je pod pritiskom Zapada podnio ostavku na mjesto šefa BIA i rekao da će se i dalje zalagati za „srpski svet“, Vučić ga se nije odrekao. Koliko će Beograd ,,gurati“ priču da su Srbi u regionu ugroženi i da treba da žive u istoj državi? Da je to ostvarljivo i koja je zemlja regiona najugroženija?
VELJANOVSKI: Nijesu se opametili ni posustali u svojoj nacionalističkoj i populističkoj priči o ,,srpskom svetu“ koju pojačavaju. Vulin je to rekao da Vučić i njegova opcija ne bi gubili glasače. Vučić ne demantuje da je Vulin zagovornik ,,srpskog sveta“ jer je i Vučič zagovornik ,,srpskog sveta“ što nije dobro za Srbiju i region. U tom smislu svi se možemo osjećati ugroženim: Srbija, BiH i Crna Gora.
Kakav je odnos Srbije prema Crnoj Gori vidimo nakon posljednjih crnogorskih izbora: kada se povela rasprava da li će Andrija Mandić ući u vladu Vučić je stalno govorio da Crna Gora nikako ne dopušta Srbima da uđu u vlast i da Crna Gora ima antisrpski odnos. To nije tačno. Vučić je i te kako radio da se uskomeša i destabilizuje politička scena u Crnoj Gori. Glavne predizborne izjave Ivice Dačića su da on podržava Milorada Dodika i jasno je na šta se misli.
POBJEDA: Kampanja za izbore počela je optužbama SNS-a da opozicija targetira porodicu predsjednika Srbije. Međutim, opozicioni lideri su zapravo postali mete SNS-a: na raznim plakatima se prikazuju kao izdajnici - u ustaškoj uniformi Pavle Grbović, sa albanskom kapom na glavi Miloš Jovanović, optužuju da su pokrali milione evra Dragan Đilas..., niko nije procesuiran. Zašto se SNS lažima obračunava sa političkim protivnicima - to nije bilo ranije?
VELJANOVSKI: Teško je reći da nije bilo. Od kada je došao na vlast SNS je vrlo netrpeljiv prema opoziciji i svakom kritičkom mišljenju. To je ideologija koja smatra da ako jednom dobije većinu na izborima onda je neprikosnovena, nepogrešiva i niko ne bi trebalo vlasti da uputi bilo kakvo kritičko mišljenje. To je karakteristika autoritarnih vlasti, što se u Evropi odavno zove hibridni režim koji načelno i nominalno ima mogućnosti političkog udruživanja i višestranačkih izbora i slobode medija a u stvari toga nema.
Kampanja je ,,prljavija“ nego što je bila ranije, ali i između izbora imamo permanentnu kampanju Aleksandra Vučića i njegove partije. Ostali oponenti imaju daleko manje mogućnosti i prostora da odgovore na sve to. U takvim okolnostima se dogodi da i opozicija uputi vlasti neku suvišnu riječ ne naročito promišljenu. Taj odnos je potpuno neuravnotežen, vlast daleko više targetira opoziciju i sve više je potiskuje sa javne scene. Imamo ,,prljavu“ kampanju u kojoj vlast prednjači.
POBJEDA: Svako ko kritikuje vlast predstavljen je kao neprijatelj Srbije. Ko su zaista neprijatelji Srbije na kojima se toliko insistira, jesu li oni stvarni ili imaginarni?
VELJANOVSKI: Vlast svakog ko je kritički orijentisan prema njoj proglašava za neprijatelja. To pogotovu radi predsjednik Vučić rezonujući u stilu: država to sam ja - ako njega neko kritikuje taj kritikuje i državu i narod. Poistovjećivanje vlasti sa državom i narodom je veoma problematično. Ako su do sada imali veliku podršku, koja je nekada bila teško provjerljiva, jer bilo je i manipulacije na izborima, sada ogroman broj ljudi nije saglasan sa vlašću i za njih se ne može reći da su neprijatelji. Epitet neprijatelj se lijepi političkim oponentima da bi se kod onog dijela naroda, koji još uvijek neprikosnoveno vjeruje vlasti, pojačao osjećaj da bi u Srbiji sve stalo kada bi drugi došli na vlast.
POBJEDA: Često se sadašnjost poredi sa devedesetim godinama kada predsjednik i premijer nijesu direktno učestvovali u kampanjama. Zašto sada učestvuju?
VELJANOVSKI: Postoje sličnosti sadašnjeg trenutka sa devedesetim godinama ali i razlike. Koliko Aleksandar Vučić permanentno učestvuje u političkoj kampanji i svakodnevno u medijima toliko nije bilo ni Josipa Broza Tita ni Slobodana Miloševića. Milošević nije volio medije: prilikom prvih višestranačkih izbora u decembru 1990. godine nije iskoristio dva sata termina na Javnom servisu da govori o svom programu, ciljevima...
Vučić ima čitav tim oko sebe koji ga stalno tjera da se svakodnevno pojavljuje u medijima. Mi, po prvi put, u svjetskim razmjerama imamo kult ličnosti koji njeguje pojedinac koji je sam kult: Vučić sam održava svoj kult u javnosti, svakodnevno je u medijima pod uticajem vlasti. To je nezdrav i ,,prljav“ odnos prema javnosti što je daleko od demokratije. Nažalost, to se zakonima ne može do kraja preduprijediti, jer se očekuje da u nekakvoj demokratiji nosioci javnih funkcija imaju demokratski odnos. To u Srbiji potpuno izostaje.
POBJEDA: Da li angažovanje Vojislava Šešelja na beogradskom nivou i Tomislava Nikolića na republičkom, kao starih partnera SNS-a, govori da je naprednjacima opao rejting ili sadašnje rukovodstvo ne može da iznese kampanju pa su ova dvojica pozvana u pomoć?
VELJANOVSKI: Rejting SNS-a je opao, mnogo lošeg je učinjeno u prethodnom periodu. Stravična ubistva u maju u jednoj beogradskoj osnovnoj školi i Mladenovcu su jako doprinijela da se narod probudi, ustane, izađe na ulice i protestuje - bez obzira što režim u Srbiji kaže da to nema nikakve veze sa sistemom, što nije tačno.
Ponovo dovođenje u žižu javnosti bivših saradnika Šešelja i Nikolića dokazuje da radikali nijesu odustali od svoje osnovne ideologije čak i kada su se ,,presvukli“ i osnovali SNS. Sada se definitivno skidaju maske. SNS je desnica, u igru vraća pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja i Tomu Nikolića koji je bio beznačajna figura. Više nego ranije govori se da su ovdje neprijatelji oni koji tvrde da je u Srebrenici bio genocid, da Kosovo više nije u Srbiji. Imamo paradoksalnu situaciju: oni koji su sada ekstremna desnica: „Zavetnici“, „Nova demokratska stranka Srbije“ i „Dveri“ su praktično proizvedeni permanentnom propagandom koja u Srbiji traje više od 30 godina.
Vučić je sa Kosovom pravio i veće greške, ovo sa Radoičićem je ,,prelilo čašu“
POBJEDA: Koliko manevarskog prostora ostaje Vučiću, ako ne izruči Milana Radoičića Prištini što traže i EU i SAD? Hoće li se na tom slučaju završiti problem koji vlast u Srbiji ima sa Kosovom?
VELJANOVSKI: Vučić je sa Kosovom pravio i veće greške, ovo sa Radoičićem je ,,prelilo čašu“. Međutim, Evropa ponekad igra ambivalentnu igru jer joj je važno da se riješi problem: to znači da Srbija mora da se pomiri da je Kosovo nezavisno i u tom smislu uspostavi odnos sa Kosovom.
Nažalost, među opozicionim strankama nema dovoljno jakih političkih aktera koji bi (ako sjutra dođu na vlast) riješili taj problem kako Evropa očekuje. Zato Evropa gleda kroz prste Vučiću koji je do sada bio kooperativan iako daje protivrječne izjave. Radoičić, iza kojeg stoji vlast u Srbiji, je tu uletio kao test da se vidi šta će biti i da li će Vučiću i za to progledati kroz prste. Evropa sada više pritiska Aljbina Kurtija i kosovske vlasti da konačno donesu odluku o zajednici srpskih opština - koja se sada zove zajednica opština sa srpskom većinom. Ako oni prihvate taj koncept i statut te zajednice onda Srbija neće više imati nijedan razlog u rukama. Kako će i kada sve to završiti je veliko pitanje, ali Evropa želi da se to završi što prije jer predugo traje i destabilizuje cijeli region.