Društvo

Svjetski priznati stručnjaci odgovaraju na pitanje

Šta ako ne možete prestati sa pušenjem?

  • Prestanak pušenja najbolja i najefikasnija preporuka medicine
  • Opcije za one koji ne žele da prestane sa pušenjem
Šta ako ne možete prestati sa pušenjem? Foto: shutterstock
PROMO
PROMOAutor
Portal AnalitikaIzvor

Na nedavno održanom naučnom samitu, koji je u Atini okupio blizu 200 stručnjaka, naučnih istraživača, ljekara i novinara iz cijelog svijeta govorilo se o smanjenju štetnosti od duvana, novim proizvodama, alternativnim opcijama, istraživanjima i regulacija na ovom polju.

Na samitu koji je organizovala „Međunarodna asocijacija za smanjenje štetnosti i kontrolu pušenja” oko 70 predavača i govornika predstavilo je brojne naučne radove i istraživanja.

Svi su se saglasili u jednom – da je prestanak pušenja najbolja i najefikasnija preporuka medicine.

Međutim, stručnjaci su govorili i o opcijama za sve one koji ne žele da prestane sa pušenjem.

Za njih bi, poručeno je na samitu, trebalo bi da postoji mogućnost izbora u vidu alternativnih uređaja, koji postoje, a koji mogu da umanje rizik i štetnost na zdravlje mnogih pušača.

Profesor kardiologije na Univerzitetu u Atini, dr Ignatios Ikonomidis, kazao je da uređaji koji zagrijavaju duvan, nisu bez apsolutnog rizika, ali da se definitivno razlikuju od klasičnih cigareta.

„Ovi proizvodi oslobađaju mnogo manje štetnih materija i mogu pomoći u smanjenju štetnih efekata po zdravlje pušača koji ne mogu da prestanu da puše. Stoga je neophodno značajno unaprijediti strategije za smanjenje štetnosti od duvana, posebno u zemljama u kojima je broj tradicionalnih pušača i dalje visok, i ozbiljno uzeti u razmatranje proizvode sa smanjenim rizikom, kao što su elektronske cigarete ili uređaji koji zagrijavaju duvan. Neophodno je upoznati širu, ali i stručnu javnost sa ovim alternativama kako bi se uticalo na smanjenje štetnosti od pušenja, ali da se istovremeno izbjegne opasnost od stvaranja novih generacija koje su zavisne od elektronskih cigareta“, objasnio je kardiolog Ikonomidis.

On je govorio i o zvaničnim studijama koje su se bavile ovom tematikom.

„Danas mnoge studije pokazuju da nakon prelaska sa tradicionalnih na elektronske cigarete, pušači imaju poboljšanje vaskularnih funkcija i oksidativnog stresa. Na osnovu naučnih saznanja, možemo sa sigurnošću reći da proizvodi modifikovanog rizika sadrže 95 odsto manje štetnih materija, ali to ne znači da su apsolutno bezbjedni, odnosno bez rizika. To bi bila zabluda. Stručnjaci, zdravstveni radnici koji pomažu pušačima da ostave pušenje, trebalo bi da ih podrže i u izboru alternativnih uređaja sa modifikovanim rizikom, ukoliko ne uspijevaju da prestanu“, rekao je dr Ikonomidis.

Nešto drugačiji pristup imao je Đuzepe Biondi Zokai, saradnik kardiologije na Univerzitetu Sapienza u Rimu.

On smatra da bi trebalo sakupiti što više podataka kako bi se napravio najbolji izbor u primjeni strategije smanjenja štetnosti, jer čak i uređaji modifikovanog rizika mogu dovesti do zavisnosti.

“Ja sam kardiolog i ne prepisujem aspirin kao alternativu statinima. Bilo bi mudrije razmotriti alternative klasičnim cigaretama kao dodatak tretmanima za odvikavanje od nikotina, a ne kao zamjenu. Rizik koji postoji, „slon u sobi“, je opasnost od stvaranja nove generacije zavisnika od alternativnih uređaja. Danas se kompanije oslanjaju na ove nove proizvode za razliku od cigareta. Moja preporuka je da se postupa na osnovu naučnih dokaza. Postoje mnoga istraživanja koja prate kardiovaskularne rizike i randomizovana ispitivanja uređaja sa smanjenim rizikom“, rekao je italijanski ljekar Zokai.


Portal Analitika