To je izvijestio Glas Amerike, koji je štabovima oboje kandidata uputio pitanje o tome šta bi preduzeli povodom izazova sa kojima je suočen Zapadni Balkan.
"Potpredsjednica Haris je dosljedno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbjednosti, što je jedan od razloga zašto je potpredsjednica Haris u potpunosti posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija šest zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrijednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije”, naveo je portparol kampanje Kamale Haris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu.
Hristos Marafacos, potpredsjednik Nacionalnog komiteta za različitost u Trampovoj kampanji navodi da će, ako republikanski kandidat bude izabran, njegova politika “naglašavati pragmatična partnerstva usmerena na stabilnost, ekonomske mogućnosti i borbu protiv korupcije”. Optužuje i administraciju Džozefa Bajdena kako je bila pasivna po pitanju Zapadnog Balkana.
“Umjesto sprovođenja značajnih ekonomskih inicijativa i inicijativa za razvoj u zemljama poput Grčke, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Rumunije i Slovenije da podrže ove nacije u njihovoj borbi protiv korupcije i težnji za EU integracija, Bajdenova administracija se opredijlila za pasivan pristup”, tvrdi predstavnik Trampove kampanje.
Marafacos obećava “svjež i odlučan pristup” Zapadnom Balkanu ukoliko Tramp ponovo dođe u Bijelu kuću.
“Njegova administracija će preduzeti aktivne korake da spriječi strani uticaj da destabilizuje region, osiguravajući da Balkan napreduje na stabilnom, prosperitetnom putu”, zaključio je Marafacos.