Sjednica Skupštine nema – opozicija neće dopustiti da budu održane sve dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi, a šef parlamenta Andrija Mandić još ne pribjegava najgorem rješenju – uskraćivanju prava poslanicima opozicije da učestvuju u radu plenuma.
Umjesto skupštinske sale, poslanici polemiku vode putem saopštenja i organizacije press konferencija, sa kojih stižu potpuno suprotstavljena viđenja situacije. Ipak, iz vlasti je juče gotovo orkestrirano krenula kampanja o tome kako opozicija ne dopušta usvajanje budžeta, te da je ugrožen sistem javnih finansija, uključujući i isplatu penzija i zarada.
Iz opozicije navode kako to nije tačno. Zapravo, kako je to Boris Mugoša (SD) juče nagovijestio – opozicija je očito imala plan da dozvoli da samo glasanje o budžetu, bez rasprave, bude održano. Međutim, iako je navodni dogovor bio da nakon prekida sjednice bude data pauza – Mandić je prekinuo sjednicu, čime je osujećena mogućnost usvajanja budžeta.
Čim se to dogodilo, na mailove redakcija crnogorskih medija počela su da stižu saopštenja predstavnika vlasti o tome kako je opozicija kriva što budžet neće biti usvojen na vrijeme.
I premda je izvjesno da će kratkoročno budžet ‘zamijeniti’ odluka o privremenom finansiranju, rasprava o ključnom godišnjem finansijskom aktu mogla bi biti održana 16. januara. Da će Mandić za tada zakazati sjednicu, prenijele su Vijesti.
Međutim, ukoliko je opozicija pokazala spremnost da glasanje o budžetu bude održano – pitanje je zašto to nije urađeno juče.
Ipak, jednako je bitno, ako ne i bitnije pitanje šta će do sredine januara biti sa opozicijom. Naime, juče im je Mandić opet izrekao ‘mjere’, pri čemu nije poznato kakve.
Uz to, “mehanizmima iz poslovnika o radu Skupštine” juče su opoziciji ‘zaprijetili’ i iz Evrope sad.
Tehnički, to je izvodljivo – Mandić može donijeti odluku o udaljenju opozicionih poslanika, čime bi većina od pedesetak poslanika mogla održati sjednicu. Ali, teško je da bi taj potez u datoj situaciji doprinio bilo čemu osim dodatnog zaoštravanja.
Uostalom, upravo je jedna takva odluka predsjednice albanskog parlamenta nedavno bila uvod u potpuni haos – sve je završeno tako što se opozicija ovih dana na ulicama Tirane sukobljava sa policijom i blokira ulaze u grad. Ipak, treba imati u vidu da je odluka u susjedstvu uslijedila nakon mnogo ‘problematičnijeg’, čak i nasilnog ponašanja opozicije u plenumu.
Protesti su, međutim, kao opcija juče prvi put pomenuti i iz redova crnogorske opozicije.
Učinio je to lider Demokratske partije socijalista Danijel Živković, koji je naveo proteste kao moguću sljedeću mjeru ukoliko većina nastavi sa oglušivanjem o njihove zahtjeve. Gostujući na televiziji Vijesti, on nije precizirao kada bi okvirno okupljanja mogla početi.
Uprkos ‘mirenjima’ unutar većine i kraju neizvjesnosti vezanom za formiranje vlasti u Podgorici, Crna Gora godinu kraju privodi uz ozbiljnu političku neizvjesnost i krizu, a po svemu sudeći tako će i početi ona koja predstoji.