Abiznis

Blagi rast indeksa

Stabilizacija nakon naglih padova, očekivan rast dolara

Otvaranje tržišta u srijedu ujutru prvo na azijskim, a zatim in na evropskim tržištima proteklo je u znaku stabilizovanja nakon juče vidljivih značajnih oporavaka, no oprez je i dalje prisutan jer bi podaci iz SAD uskoro mogli izazvati nove oscilacije.

Stabilizacija nakon naglih padova, očekivan rast dolara Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Cijene akcija azijskih kompanija počele su jutrošnju trgovinu uz trend rasta, ukazujući na nastavak oporavka globalnog tržišta nakon objavljivanja ohrabrujućih informacija o ranim izvještajima o potencijalnom uticaju omikron soja, iako je rast cijena nafte preko noći počeo da se zaiustavlja.

Tržišta su veoma osjetljiva na bilo koju neznatnu novu stavku u vezi sa omikronom, a odsustvo loših vijesti je veoma pozitivno uticalo na tržišta kapitala, iako doza neizvjesnosti i dalje postoji, jer svaka nova informacija donosi period čekanja nekog signala naučne zajednice.

Rast indeksa

Najširi indeks azijsko-pacifičkih kompanija osim japanskih MSCI uvećan je 0,3%, a japanski Nikkei čak 1%. Fjučersi u okviru američkog S&P 500 indeksa porasli su 0,25%. Takođe, južnoafrička studija koja je juče objavljena sugerisala da bi dopunske doze vakcine protiv COVID-19 koju su proizveli Pfizer i partner BioNTech mogle da pomognu u odbrani od omikron soja, iako je studija pokazala da novi soj može djelimično da izbjegne zaštitu koju pružaju dvije doze vakcine.

Ovi izvještaji su pomogli da se svjetski indeks MSCI na kraju jučerašnjeg dana zabilježi rast od čak 2,1%, što je najveći procenat povećanja od novembra 2020. Cijena nafte je tokom jučerašnjeg trgovanja do trenutka zatvaranja tržišta ukupno uvećana više od 3%.

Potez Feda

Tržišta su takođe fokusirana na podatke o indeksu potrošačkih cijena u SAD koji treba da budu objavljeni u petak, sa visokim uticajem koji će vjerovatno ukazati kreatorima politike na ubrzavanje suzbijanja programa masovne kupovine obveznica Federalnih rezervi koji je stavio donji prag ispod cijena akcija od početka pandemije.

Predsjednik Feda Džerom Pauel rekao je prošle sedmice da je možda vrijeme da prestane da se gleda na inflaciju kao prolaznu i nagovijestio da bi Fed mogao da ubrza odluku o smanjenju stimulisanja tržišta.

Ovaj potez bi trebalo da podrži dolar, posebno u odnosu na druge valute čije centralne banke imaju blažu politiku.

Valute

Dolar je jutros već počeo da bilježi blagi rast u odnosu na korpu šest vodećih valuta, iako se australijski dolar u noći između utorka i srijede popeo na 0,7122 dolara, što je najviše u posljednjih sedam dana, nakon što je pao na najniži nivo u poslednjih 13 mjeseci nakon informacija o pojavi omikron soja.

Povratak optimizma i rastuće cijene na robnim berzama pomogle su australijskoj valuti da se stabilizuje, dok je oporavak cijena nafte pomogao kanadskom dolaru uoči sjednice centralne banke te zemlje koja je zakazana za danas.

Svih 29 ekonomista u Reutersovoj anketi očekuju da će Banka Kanade na današnjoj sjednici donijeti odluku da kamatne stope ostanu nepromijenjene.

Referentni prinos 10-godišnjih američkih trezorskih zapisa jutros je blago snižen nakon dvodnevnog povećanja na početku sedmice pod uticajem pozitivnih vijesti iz izvještaja o novom soju virusa. 

Ovaj prinos posljednji put je evidentiran na 1,4614%, što je znatno više od najnižeg nivoa koji je dostigao u petak od 1,335% kada se tržištem proširila zabrinutost, ali i dalje je znatno niži u odnosu na vrijednost koju je imao krajem novembra od 1,693%.

Dvogodišnji prinos, koji raste uz očekivanja viših kamatnih stopa, bio je na 0,6892%, što je malo ispod nedavno dostignutog vrha.

Nafta i zlato

Cijena američke WTI nafte pala je 0,45% na 71,79 dolara za barel. Cijena Brenta snižena je 0,44% na 75,11 dolara za barel.

Cijena prometnog zlata uvećana je a 0,3% na 1.789 dolara po unci, dok se rivalska zaštita od inflacije, bicoin stabilizovao nakon dinamičnog vikenda na nešto iznad 50.400 dolara.

Investitori koji su iskoristili prošlosedmične turbulencije na tržištima da kupe akcije nadaju se da će posljednje nedjelje u godini ostvariti zaradu njihovom prodajom, čak i dok se zabrinutost zbog omikrona i agresivnije politike Federalnih rezervi i dalje nazire.


Portal Analitika