Kako navodi, jedini lijek za ovakvo stanje u pravosuđu su korjenite i sveobuhvatne reforme koje podrazumijevaju opšti reizbor sudija i tužilaca i preispitivanje svih presuda za koje postoji sumnja da su donijete na osnovu političkog uticaja bivšeg režima ili korupcije.
"Pokret za promjene se snažno zalaže za vladavinu zakona i nezavisno i profesionalno tužilaštvo i sudstvo. Najavljeni Predlog zakona o porijeklu imovine, čije je usvajanje prvi predložio Pokret za promjene i Demokratski front neće dostići svoj puni kapacitet ukoliko ga budu sprovodili sudije i tužioci koji po logici stvari moraju biti primaran predmet istrage ovog zakona, jer većina njih ima životni standard koji nije srazmjeran njihovim prihodima", navodi u saopštenju.
Pokret za promjene se, dodaje, zalaže za otvaranje širokog dijaloga o ustavnim promjenama koje bi omogućili reizbor svih sudija i tužioca, jer trenutno član 121 Ustava Crne Gore koji propisuje stalnost funkcije onemogućava reizbor sudija.
"Takođe, tražimo da se objave sve odluke sudova vezane za slučaj Vesne Medenice, kao i imena sudija koji su odlučivale o puštanje na slobodu bivše predsjednice Vrhovnog suda. Uputićemo i inicijativu da suđenje Vesni Medenici i njenom sinu bude otvoreno za javnost i jer smo stava da postoji javni interes da ovo suđenje bude javno prenošeno", zaključuje u saopštenju.