„I ukazali smo glavnim i odgovornim urednicima medijskih kuća da treba da vode računa i preduzimaju mjere na dosljednoj primjeni Konvencije UN o pravima djeteta i drugih pozitivnih propisa kojima se štiti ličnost, integritet, privatnost i nemiješanje u porodicu i dom djeteta“, navela je Stanković u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Ona je podsjetila da je ta Konvencija osnov za postupanje Zaštitnika kada je u pitanju zaštita prava djeteta u medijima, posebno odredba člana 16 kojom se utvrđuje pravo na privatnost, i 40 koja određuje da se djetetu koje je osumnjičeno ili optuženo za krivično djelo jemči poštovanje njegove privatnosti.
„Međutim, i pored svih ukazivanja Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, primijećeno je da se u dnevnoj štampi, već neko vrijeme, učestalo objavljuju tekstovi i informacije kojim se povrjeđuje pravo na privatnost djeteta“, kazala je Stanković.
Prema njenim riječima, u septembru se više građana obratilo Zaštitniku navodeći da su dnevni listovi, u štampanim i internet izdanjima, objavili tekstove u kojima prosvjetni radnici i bliski srodnici djece u svojim izjavama, a mediji u svojim interpretacijama, nijesu poštovali pravo na privatnost djeteta, narušavajući integritet i dostojanstvo njegove ličnosti i iznoseći informacije koje nijesu bile u njegovom interesu.
U jednom tekstu su, kako je navela, objavljene informacije o djeci čija je majka osumnjičena za čedomorstvo, iznijete okolnosti pod kojim je izvršeno krivično djelo, date informacije o istražnim radnjama koji su preduzimali nadležni organi, kao i niz okolnosti koji u potpunosti otkrivaju porodični život djeteta.
„Sa namjerom da ukažu da je ovakvo ponašanje društveno neprihvatljivo, novinari su stavili djecu u kontekst radnji i postupaka odraslih“, smatra Stanković.
Ona je ocijenila da je plasiranjem informacija na taj način stvorena negativna slika o djeci koja su bila povezana sa tim događajima, što je moglo izazvati reakciju sredine u kojoj se ona nalaze i stigmatizaciju u odnosu na ostalu djecu iz njihove škole i okruženja.
„Ovakvo postupanje novinara ni u kom slučaju nije u najboljem interesu djeteta. Stoga institucija Zaštitnika podsjeća na član 3 Konvencije UN o pravima djeteta, koji se odnosi na najbolji interes, moramo poštovati svi mi zajedno i svako od nas pojedinačno u svom radu, a posebno oni koji rade direktno sa djecom i za djecu“, naglasila je Stanković.
Ona je podsjetila da ta Konvencija direktno obavezuje novinare i medijske kuće da informacije koje plasiraju javnosti, bez obzira na njihovu važnost i senzacionalističku prirodu, ne smiju biti na štetu djeteta i njegovog najboljeg interesa.
Stanković je kazala da izvještavanje o događajima koji se tiču djece i u vezi sa djecom, podrazumijeva da predstavnici medija dosljedno poštuju preporučene standarde.
„Poštujući pravo i obavezu novinara da izvejštavaju javnost o aktuelnim događajima, posebno skrećemo pažnju da zaštita prava i interese djeteta u medijima uvijek mora biti ispred senzacije i potrebe da se javnost upozna sa svim detaljima određenog slučaja“, poručila je ona.
U instituciji Zaštitnika, kako je navela, očekuju da će udruženja novinara i odgovorni ljudi u medijskim kućama ubuduće preduzimati potrebne mjere, kako bi se obezbijedilo profesionalno izvještavanje o djeci, uz poštovanje svih preporučenih standarda.