“Ovo je ključno za funkcionisanje Zajedničkog regionalnog tržišta i sastavni je dio Plana rasta za region, a oba predstavljaju opipljive koristi za građane čitavog regiona”, naveo je briselski portaprol.
Ova prva zvanična reakcija iz sjedišta EU dolazi nakon što je u ponedjeljak, 7. oktobra, Vlada Kosova zamijenila odluku o zabrani uvoza robe iz Srbije sa “pojačanom kontrolom”.
Premijer Kosova Aljbin Kurti je najavio da dok ne stignu skeneri, prištinske vlasti će dozvoliti da roba ulazi samo na graničnom prelazu Merdare jer se, prema njemu, bezjbednosna situacija nije promijenila.
Zvaničnici EU ocjenjuju da odluka kosovske vlade predstavlja pravi korak ka deblokadi Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA).
Prema dipomatskim izvorima u Briselu, Njemačka je obavijestila države članice o napretku pregovora sa Kosovom i Srbijom.
Vlada Kosova je odluku o zabrani uvoza robe iz Srbije donijela sredinom jula 2023. godine iz “bezbjednosnih” razloga, nakon što je trojicu kosovskih policajaca uhapsila srpska policija.
Iako su, u međuvremenu, kosovski policajci pušteni, odluka o zabrani uvoza srpske robe je ostala na snazi.
Odluka Vlade Kosova o ukidanju zabrane uvoza robe iz Srbije dolazi nakon pritisaka iz Njemačke, koja je insistirala da se time šteti CEFTA i Berlinski proces, inicijativi koja ima za cilj da pomogne ekonomski razvoj šest zemalja Zapadnog Balkana i njihovo približavanje Evropskoj uniji (EU).
Deseti samit Berlinskog procesa se održava 14. oktobra u njemačkom glavnom gradu. Tu će biti obilježena i deseta godišnjica ove inicijative.