Region

Stejt department o slučaju Ćuruvija: Obeshrabrujuće što pravda i odgovornost ostaju nedostižni

Odluka Apelacionog suda u Beogradu da preinači prvostepenu presudu i oslobodi četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije - Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka je obeshrabrujuća i predstavlja tužan dan za novinarstvo u Srbiji, piše Glas Amerike. 

Stejt department o slučaju Ćuruvija: Obeshrabrujuće što pravda i odgovornost ostaju nedostižni Foto: Independent Balkan News Agency
Portal AnalitikaIzvor

"Obeshrabrujuće je vidjeti da pravda i odgovornost za ubice Slavka Ćuruvije ostaju nedostižni, čak i 25 godina nakon njegovog ubistva. Tužan dan za novinarstvo", navodi se u pisanom odgovoru Stejt deparmenta Glasu Amerike.

"Potvrđujemo našu posvećenost okončanju nekažnjivosti za zločine nad novinarima i pozivamo globalnu zajednicu da se ujedini u traženju odgovornosti onih koji usmjeravaju i vrše nasilje, uznemiravaju i zastrašuju medijske radnike", dodaju iz Stejt departmenta.

Osim Stejt departmenta, odluka suda u Beogradu izazvala je i brojne reakcije međunarodnih novinarskih udruženja, koja su ocijenila da to predstavlja težak udarac na slobodu medija u Srbiji, piše Glas Amerike. 

„Oslobađajuća presuda bivšim pripadnicima srpske službe bezbjednosti koji su ranije osuđeni za ulogu u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije veliki je udarac pravdi i svima onima koji su decenijama neumorno radili na okončanju nekažnjivosti ubistava“, rekla je za Glas Amerike Gulnoza Said, koordinatorka programa za Evropu i Centralnu Aziju u Komitetu za zaštitu novinara (CPJ)

„Šalje jezivu poruku već ugušenoj medijskoj zajednicu u Srbiji da ubistva novinara prolaze nekažnjeno. Pozivamo vlasti Srbije da obezbijede da svi umiješani u ubistvo Ćuruvije budu privedeni pravdi.”

Apelacioni sud u Beogradu objavio je juče da je preinačio prvostepenu presudu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i oslobodio četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. – Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka.

Četvoricu pripadnika nekadašnjeg Resora državne bezbjednosti prije toga je Posebno odeljenje za organizovani kriminal dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora.

Novinar i vlasnik listova „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“ ubijen je 1999. u Svetogorskoj ulici, sa više hitaca, a za to ubistvo tek 2015. optuženi su tadašnji načelnik Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković i trojica visokih funkcionera DB-a Milan Radonjić, Ratko Romić i njegov kum Miroslav Kurak.

Portal Analitika