Obrad Gojković iz SNP-a pitao je ministra prosvjete i sporta Slavoljuba Stijepovića kako se u školama u Herceg Novom sprovodi Sporazum o jeziku, te da li sve škole u tom gradu imaju dovojno udžbenika maternjeg jezika.
Ministar Stijepović je odgovorio da školama u tom gradu ima dovoljno udbenika :
»U svakoj školskoj biblioteci ima i više nego dovoljno udžbenika. Đeca, medjutim, neće da uzimaju te udžbenike. Razlog je to što već imaju jedan udžbenik iz kojeg uče, a šta će đeci dva udžbenika. Takodje, vam garantujem da će se, dok ja budem obavljao ovu funkciju, sporazum o jeziku poštovati.»
Poslanika Mehmeta Bardhija, kako javlja radio Antena M, interesovalo je kada će biti uklonjen, još 2005-e nelegalno postavljen limeni objekat na Rumiji, koji je smatra Bardhi prvenstveno političko – državno pitanje.
Bardhi je rekao da je na taj način devastiran vrh planine i ugrožena prava pripadnika ostalih vjera, ali i ljubitelja planinskih vrhova, dok je poslanik Socijalističke narodne partije Vaslije Lalošević naveo da je crkva na Rumiji “već postala svetinja”.
Objekat Mitropolije crnogorsko-primorske postavljen je 2005. godine na vrh Rumije helikopterom Vojske tadašnje zajedničke države.
Ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić, podsjetio je da je crkva postavljena bez dozvole i da je već 2005. godine nadležni inspektor naredio njeno uklanjanje.
“Nije zanemarljiva činjenica da kontekst u kome je objekat postavljen ima svoje specifičnosti, i da je njegovo postavljanje u značajnoj mjeri imalo za cilj da se energično uklanjanje objekta iskoristi za izazivanje podjela, pa i sukoba unutar crnogorskog društva, zasnovanih na manipulaciji vjerskim osjećanjima”
Ministar Sekulić je objasnio da je Vlada ušla u projekat sa Svjetskom bankom koja je odredila 11 miliona EUR za projekat zemljišne administacije. Takođe je objasnio da svi ugovori sa SB traže određene zaštitne mjere, a u ovom slučaju uslov je potpisivanje memoranduma koja definiše moratorijum na rušenje nelegalnih objekata sagrađenih prije 30. avgusta 2008. godine.
“Moratorijum uključuje sve opštine u Crnoj Gori i biće na snazi do formiranja, definisanja i usvajanja planske dokumentacije. Moratorijum se ne odnosi na objekte koji su građeni ili se grade bez građevinske dozvole nakon 30. avgusta 2008. godine”.
Prema njegovim riječima, budući da je objekat na Rumiji izgrađen prije tog datuma, obuhvaćen je privremenim moratorijumom koji proističe iz obaveza po ugovoru sa SB.
“Izradom prostorno-planske dokumentacije definisaće se i namjena prostora Rumije i u odnosu na to odrediti dalja sudbina svih bespravno sagrađenih objekata”, kazao je Sekulić.
foto: mps.gov.me