Ne poričući uticaj prošlogodišnjih vremenskih neprilika u Rusiji i šire u crnomorskom regionu, generalni direktor Lami je istakao da su restrikcije izvoza hrane bile glavni generator rasta globalnih cijena u ovom sektoru 2008. i danas, djelimično i time što su izazvale paničnu reakciju tržišta. Lami je kao primjer istakao da nije bilo suštinske tržišne neravnoteže na sektoru riže u sezoni 2007/08, ali je najviše zbog izvoznih restrikcija trgovina ovom žitaricom u kalendarskoj 2008. smanjena za sedam posto u odnosu na rekordan nivo iz 2007.
Za rast cijena žitarica u tekućoj sezoni Lami prije svega krivi restrikcije izvoza tih usijeva iz Rusije i Ukrajine, koje nanose štetu zemljama uvoznicama pa čak mogu da ometu i nabavke hrane za gladne u svijetu o čemu se stara Svjetski program za hranu (WFP).
Direktor WTO-a smatra da se osiguranje hrane za domaće stanovništvo može postići i drugim sredstvima, a ne samo restrikcijama izvoza, na primjer većom proizvodnjom, razvijenijom mrežom društvene sigurnosti, većim zalihama itd. Ako ništa drugo, bar bi mogla da bude istražena mogućnost da hrana za humanitarnu pomoć bude izuzeta iz izvoznih restrikcija, sugerirao je Lami, prenosi Tanjug. Prema propisima STO-a, zemljama članicama te organizacije je dozvoljeno da smanje ili zabrane izvoz hrane da bi osigurale vlastite potrebe. Inicijativa Japana iz 2008. da se članicama oteža donošenje takvih mjera, nije naišla na veću podršku.
(Biznis.ba)