Abiznis

PROPAO NAMJEŠTENI TENDER: Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki poništila odluku uprave CEDIS-a da kompanija Vojina Lazarevića dobije posao ugradnje ,,pametnih brojila“

Što je briga CEDIS za 2.000.000 eura

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki poništila je odluku uprave Crnogorskog distributivnog sistema da se kompaniji Meter&Control biznismena Vojina Lazarevića dodijeli posao nabavke 32 hiljade brojila i druge opreme u vrijednosti 4,7 miliona eura.

Što je briga CEDIS za 2.000.000 eura Foto: cedis
Draško ĐURANOVIĆ
Draško ĐURANOVIĆAutor
PobjedaIzvor

Na odluku CEDIS-a žalili su konzorcijum Mezon-Enerdat iz Danilovgrada i konzorcijum Infinity ITSS and Energy iz Podgorice i Prointer ITSS iz Banjaluke jer su smatrali da je uprava crnogorske kompanije nezakonito, ignorišući uslove konkursa, njihove ponude proglasila neispravnim.

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki donijela je 28. marta solomonsko rješenje: poništila je odluku CEDIS-a, zbog bitnih povreda postupka, a žalbe odbacila jer ih je proglasila bespredmetnima zbog poništenja tendera.

1

Prema odluci komisije, sva uložena sredstva kompanija, koje su morale da uplate po 20 hiljada eura da bi se žalile, biće vraćena u roku od 15 dana, uz obavezu CEDIS-a da plati i troškove postupka.

2

Način na koji je uprava CEDIS-a pripremala javni poziv za nabavku takozvanih pametnih brojila, mijenjanje uslova tendera i, na kraju, odluka o prvorangiranoj kompaniji ukazuju na pristrasnost, ukazuju da je bord direktora državne kompanije za distribuciju električne energije – favorizovao jednog ponuđača. I to kompaniju koja je ponudila da za posao koji treba da odradi naplati dva miliona eura više od ostalih!

Da li u poslu ima elemenata korupcije, odlučiće istražni organi.

FAVORIZOVANJE LAZAREVIĆA

A da je bilo političkog upliva ,,nove vlasti“ - pokazuje i način na koji je nova uprava CEDIS-a poništila prethodni tender koji je bio objavljen još 16. februara 2021. Poništenje je uslijedilo samo nekoliko dana prije datuma predviđenog za otvaranje ponuda, u času kada je CEDIS raspolagao ograničenim brojem ,,pametnih brojila“ i kada je bilo dovedeno u pitanje priključenje novih potrošača.

Onda je izgubljeno punih šest mjeseci za raspisivanje novog, da bi se sačinila nova specifikacija opreme, što je automatski izazvalo sumnje da se novi tender, u stvari, pakuje za ,,poželjnog ponuđača“. Prema saznanjima naše redakcije, o čemu smo izvijestili u više tekstova, na ovom ,,ponovljenom“ tenderu dio tehničke specifikacije planski je bio prilagođen brojilima - Lazarevićeve firme.

Sumnje su se obistinile nakon završetka novog tendera. Kako je Pobjeda već pisala, na prijedlog CEDIS-ove Komisije za sprovođenje javne nabavke, izvršni direktor Crnogorskog elektrodistributivnog sistema Vladimir Čađenović odlučio je da prvorangirana kompanija na tenderu za pametna brojila bude beogradska kompanija Meter&Control u vlasništvu biznismena i energetskog mogula Vojina Lazarevića, porijeklom iz Kotora.

Na tenderu je pobijedila Lazarevićeva kompanija koja je dala najskuplju ponudu – skoro dva miliona više od najniže. Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, ponuda konzorcijuma Mezon–Enerdat je bila jeftinija 1,9 miliona eura od prvorangirane. Ponuda budvanskog Elektro tima povoljnija je za oko million, a konzorcijuma Infinity ITSS and Energy iz Podgorice sa Prointer ITSS iz Banjaluke za oko pola miliona eura.

Moguće da su iznenađujuće niže ponude ostalih takmaca bile ključni motiv da CEDIS, sve u cilju da kompanija Meter&Control pobijedi na tenderu, proglasi ponude svih ostalih neispravnim.

Prema saznanjima Pobjede, ovo se desilo prvi put u istoriji nabavki CEDIS-a da na tenderu budu proglašenim neispravnim sve ponude - osim jedne koja je proglašena ,,prvorangiranom“.

POVREDA POSTUPKA

Rješenje Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki precizira ogrješenje o postupak i Zakon o javnim nabavkama.

- Postupajući u skladu sa članom 196 ZJN, po službenoj dužnosti, Komisija za zaštitu prava utvrdila je da je naručilac u ovom postupku javne nabavke učinio bitnu povredu pravila postupka – ističe se, između ostalog, u obrazloženju poništenja odluke CEDIS-a.

Suštinska nezakonitost ogleda se u činjenici da su, mimo Zakona o javnim nabavkama, izvršene ,,izmjene ili dopune tenderske dokumentacije“. Pobjeda je i o tome pisala. Kada rukovodilac Sektora za mjerenje Ivan Stešević nije htio da potpiše naložene izmjene specifikacije opreme, bord direktora brzopotezno je odredio drugu osobu – inžinjera Milana Lukića, iz Elektorodistribucije Bijeljina.

Nije to bio baš slučajan izbor: Lukić je bivši kolega i kum sa jednim od rukovodilaca firme Meter&Control Vojina Lazarevića. I nije to jedini ,,grijeh“ CEDIS-a.

Komisija za zaštitu prava u postupku javnih nabavki konstatuje da je crnogorski distributer narušio i postupak otvaranja ponuda.

- Naručilac je u predmetnom postupku javne nabavke povrijedio i pravila postupka otvaranja ponuda, jer je nezakonito dopunio zapisnik o otvaranju ponuda, a što je, takođe, razlog za poništenje ovog postupka javne nabavke u cjelosti, budući da se radnja otvaranja ponuda i sačinjavanja zapisnika o otvaranju ponuda ne može ponoviti, a time ni učinjene nepravilnosti u ovoj fazi postupka – ističe se u rješenju komisije.

BEZ ODGOVORNOSTI

Poništavanjem tendera za nabavku takozvanih pametnih brojila potvrđeno je pisanje Pobjede da je CEDIS, odlukom izvršnog direktora Čađenovića, direktno favorizovao kompaniju biznismena Lazarevića koja je dala najskuplju ponudu.

Postupci menadžmenta CEDIS-a, prevashodno direktora Vladimira Čađenovića i predsjednika Upravnog odbora Rajka Radoševića, pokazuju nekompetenciju uprave, ali i neodgovorno upravljanje državnom imovinom.

I slučaj namještanja tendera još jedan je dio slike kako nova vlast postavlja partijske ljude - Čađenović je funkcioner Demokrata, a Radošević pristalica

Demokratskog fronta – ne da bi ispravljali greške prethodnika, već da bi ,,zauzeli“ do skora profitabilno državno preduzeće.

I da bi u državnu službu ubacili što više svojih partijskih uhljeba, po svaku cijenu, nek košta koliko košta.

Istini za volju, u nekim slučajevima nijesu brinuli o partijskoj pripadnosti ili ličnim prijateljstvima. Eto, za 8. mart ove godine, kako su nam rekli izvori iz CEDIS-a, bord direktora je odlučio da časti zapošljene žene u firmi – svaka je dobila po 300 eura i slobodan dan. Džentlmenstvo menadžmenta je koštalo preduzeće više od dvjesta hiljada eura, naravo - državnog novca.

Treba li onda da čudi što je saldo prošlogodišnjeg poslovanja deset miliona eura minusa?!

Portal Analitika