„Udruženje pravnika dodatno napominje i činjenicu da je EK skrenula pažnju tj. vrlo precizno prigovorila da zakonodavne promjene koje su od suštinskog značaja za uspjeh reformi u oblasti vladavine prava moraju biti pripremljene u skladu sa evropskim standardima, najboljom praksom i preporukama Venecijanske komisije (VK) uz obavezu da se obezbjedi širok i inkluzivan proces konsultacija“, ističe se u saopštenju.
Takođe, Udruženje pravnika i ovom prilikom ponavlja neophodnost uspostavljanja kvalitetnog društvenog dijaloga koji bi, kako navode, omogućio da se nedostatak političkog dijaloga u parlamentu prevazidje i da se omogući postizanje potrebne većine u Skupštini, kako bi se okončala nerješena i dugotrajuća nezavršena imenovanja u Ustavnom sudu, Vrhovnom državnom tužilaštvu i Sudskom savjetu.
„U konačnom, ocjene iz radnog non-pajpera EK, koje su dostupne javnosti, morale bi biti znakovito i vjerovatno posljednje upozorenje da je u oblasti vladavine prava ozbiljan zastoj i da po ovom pitanju nema jasne strategije i utvrđene dinamike koja bi Crnu Goru vratila na odgovarajuću poziciju u pregovaračkom procesu sa EU“, zaključuje se u saopštenju Udruženja pravnika.