
Jedini način da Crna Gora brzo i efikasno riješi sve svoje finansijske probleme i finansira sve važne projekte je da što prije počne eksploataciju nafte i gasa duž Jadranske obale.
Prema ekspertima Ramka, poznate britanske naftne kompanije, koja je uradila 2D seizmiku i istraživanje u podmorju, prije 20 i kusur godina, i Energeana, koji je uzeo dvije licence 2017. godine, procijenjeno je da samo u plitkoj zoni, po Energeanovim licencama, ima rezervi gasa oko 34,6 milijardi američkih dolara, od čega bi Crnoj Gori pripalo oko 20 milijardi. Ovo je skromna procjena bazirana na staroj 2D seizmici i zavisno od cijene gasa. U Ulcinjskom bloku, zajedno sa Energeanovim licencama, samo u plitkim gasnim sedimentima ima gasa u vrijednosti od preko 60 milijardi dolara, od čega bi Crnoj Gori pripao profit od oko 65% ili oko 40 milijardi dolara, i to samo iz plitkih gasnih sedimenata. Na staroj 2D seizmici na 17 mjesta se vidi kako gas izlazi na dnu mora! Uz ovu analizu treba imati u vidu i izjavu g-dina Mathiosa Rigasa, direktora Energeana, pri preuzimanju licence u Crnoj Gori, u Podgorici 15. marta 2017. godine.
– Oduševljen sam potpisivanjem ugovora o koncesiji, što obilježava važan dan za Energean i naš kontinuiran rast, s obzirom da ulazimo u izuzetno obećavajući region Jadrana“. Nažalost, Energean još nije izbušio jednu plitku bušotinu koju je po ugovoru trebao i mogao da uradi još od 2020. godine! Što se dešava nije jasno. Niko u Vladi nije reagovao, a izgubili smo milijarde jer je cijena gasa prošle godine bila 30% veća nego danas. Ruska firma Novatek, a samim tim i srpska vlada, znaju da u Crnoj Gori postoje ogromne količine hidrokarbona. Kada će ozbiljno istraživanje početi? Ko o tome odlučuje, vrlo je važno, veliko i potpuno nejasno pitanje. Ovdje se neminovno nameće pitanje trogodišnjim apostolima i njihovim nalogodavcima spolja: zašto se nije pristupilo daljem istraživanju nafte i gasa kad su Eni i Novatek napustili Crnu Goru i zašto Energean poslije tri godine još nije izbušio jednu plitku bušotinu. Sad pred izbore, ponovo je glavna tema neosnovano povećanje plata i penzija, a još prije dvije godine su mogli napraviti Crnu Goru najbogatijom zemljom Evrope! Ko i zašto ovo radi? Narod to ne zna, ali struka mora da makar pokuša otkriti zakulisne radnje na štetu Crne Gore, za strane interese. Poslije prve Energeanove bušotine, koja može da se izbuši za 2-3 mjeseca, Crna Gora je mogla da dobije oko 20 milijardi eura. Naravno, ovo su približne cifre, zasnovane na analizama geoloških i geofizičkih podataka Energeanovih licenci. Kao geofizički konsultant napravio sam milione i milijarde raznim svjetskim firmama i znam što govorim. Najbolji je dokaz da su vrhunske svjetske firme kao Maraton i OMV učestvovali na tenderu 2016. i 2017. godine jer znaju da postoje ogromne količine hidrokarbona kod nas. Posebno je značajno i to da je Evropski parlament izglasao gas i nuklearne elektrane za zelenu energiju.
Najbrži, najefikasniji i najkorisniji način za Crnu Goru bi bio kontaktirati njemačku kancelarku i naftnu kompaniju Shell, koja je pronašla veliko mezozojsko karbonatno ležište nafte u Albaniji, blizu granice sa Crnom Gorom. Shell je partner i u dva ogromna karbonatna naftna i gasna polja istog tipa na južnoj strani bazena, kome pripada i Crnogorsko podmorje. Mi imamo slična ležišta u Crnoj Gori.
(autor je inžinjer geofizike)