Društvo

Da se ne zaboravi

Što to huči Sutjeska

Danas se, istina, o partizanskoj borbi protiv fašista malo piše, govori, prepričava i sjeća

Što to huči Sutjeska Foto: Wikimedia commons Muzej Istorije Jugoslavije
Zdravko Mijanović
Zdravko MijanovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Prije ravno 80 godina vođena je bitka na Sutjesci, a na današnji dan 13. juna 1943. na Sutjesci je poginuo proslavljeni ratni komandant i narodni heroj Sava Kovačević. 

“Drugu Savi Kovačeviću, komandantu III udarne divizije, koji je poginuo junačkom smrću kod Vrbnice jurišajući na čelu svojih boraca na neprijateljske bunkere pri probijanju neprijateljskog obruča daje se naziv narodnog heroja. Slava velikom crnogorskom junaku, drugu Savi Kovačeviću!”, pisalo je u rješenju Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske nakon čuvene bitke na Sutjesci.

U najkritičnijem trenutku, Sava je odlučio da novim jurišem izvrši proboj. S Pratećom četom i grupom kurira izbio je u prvi streljački stroj, komandovao juriš i pucajući iz puško-mitraljeza, pošao naprijed.

sava-kovacevic-atifasisticki-vjesnik-hr

Pao je u jurišu, pokošen neprijateljevim rafalima.

Tog kobnog datuma se i čitava Savina porodica borila u partizanima. Zajedno sa Savom poginuli su njegov otac Blagoje, brat Janko i četrnaestogodišnji sinovac Dragan, koji je bio Savin kurir. Savin rođeni brat Nikola bio je poznati revolucionar, a Nikolin sin Mitar takođe je proglašen za narodnog heroja.

Heroj Sava dao je nemjerljiv doprinos Narodnooslobodilačkoj borbi protiv okupatora i fašizma u Crnoj Gori tokom Drugog svjetskog rata. Odlikovan je sovjetskim Ordenom Kutuzova.

Kada su, 1. maja 1943. godine, uvedeni činovi u NOVJ, proizveden je u čin pukovnika. Narodnim herojem proglašen je 6. jula 1943. godine. Te ratne 1943. godine vodile su se dvije velike bitke Drugog svjetskog rata, u okupiranoj Evropi, Staljingradska bitka u Rusiji i bitka na Sutjesci.

Bitka za Staljingrad, koja je trajala šest mjeseci, po strašnoj, hladnoj ruskoj zimi, bila je izuzetno surova, nemilosrdna, brutalna, sa ogromnim ljudskim žrtvama na obje strane, ali i kod civilnog stanovništva.

Staljingradska bitka ima veliki istorijski značaj i bila je glavna prekretnica u Drugom svjetskom ratu, jer da nije bilo veličanstvene pobjede Crvene armije i ishod Drugog svjetskog rata možda bi bio drugačiji.

Poraz Hitlerove vojske kod Staljingrada i herojske pobjede na Sutjesci, bio je dodatni doprinos i elan za jugoslovenske antifašiste do konačne pobjede fašizma. 

A bitka na Sutjesci, Peta neprijateljska ofanziva ili Operacija „Švarc“ (Crno), koja se vodila od 15. maja do 15. juna 1943. na tromđi Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije po razmjerama, karakteru, ali i ishodu, bila je odlučujuća za partizansku i Narodnooslobodilačku borbu u Jugoslaviji.

Sutjeska označava konačan uspon NOP kao legitimnog pokreta oslobođenja od njemačke okupacije. Danas, nakon 80 godina svaki grob, dolina, brijeg, kamen, svjedoče o prkosu okupatoru i želji za slobodom.

Danas se, istina, o partizanskoj borbi protiv fašista malo govori, piše, prepričava i sjeća.

Bitka na Sutjesci dominirala je istorijskim udžbenicima, a mnoge generacije učile su kako je to najznačajniji trenutak partizanske borbe protiv fašizma, koji simbolizuje sve vrijednosti antifašističkog pokreta u bivšoj Jugoslaviji.

Delovi-2-proleterske-divizije-prelaze-Sutjesku-kod-Tjenti-ta-8-juna-1943-Wikimedia-commons-Muzej-Ist

Baš kao što je nekad bila oličenje antifašističke borbe,Sutjeska je danas odraz u pokušaju urušavanja antifašizma. Svi današnji pokušaji da se u ove vrijednosti antifašizma uguraju i razni kolaboracionisti produkt je narastajućeg neofašizma i neonacizma na ovim prostorima, u eri beslovjesnog revizionizma, kao strateška i mobilizacijska osnova velikodržavnih projekata.

Bitka na Sutjesci bila je pobjeda, prekretnica i sramna uloga kolaboracionista i kvislinga. Sve ostalo je predmet brojnih kontroverzi, osporavanja i drugog, kako na naučnoj tako i na ideološkoj i političkoj osnovi, koji traju u zavisnosti od društvenih okolnosti.

Činjenica je da je u bici poginuo i nastradao veliki broj boraca NOP, ali je i jasno da se nije uspjelo u planu uništenja glavnine partizanskih snaga i Vrhovnog štaba, koji su se vrlo brzo oporavili i postali respektabilna snaga za dalju borbu. 

Slika dvoje mladih partizana iz Vodica postala viralna: Ovo je priča o Ivanu i Ani, oboje su poginuli tokom Bitke na Sutjesci
5
Slika dvoje mladih partizana iz Vodica postala viralna: Ovo…
12.06.2023 13:42

Ovo je bila bitka na život i smrt, epskih razmjera gdje su partizani izdržali natčovječanske napore, a požrtvovanje, istrajnost, hrabrost partizanske vojske danas djeluju i nestvarno i zastrašujuće. 

Zato je danas, a i u vjekovnu budućnost, na nasljednicima, sljedbenicima, poštovaocima, etc, obaveza da brane i čuvaju sjećanja na hiljade junaka koji su dali život po bojnom polju Sutjeske i ostalih veličanstvenih epopeja naše slavne istorije. Ne smije se dozvoliti da se zaborave žrtve i pobjede naših predaka u borbi protiv nacizma i fašizma.

Uvijek je bilo i biće izroda.

Neka je slava svim herojima, junacima i jurišnicima u svim oslobodilačkim ratovima!

(Autor je član GI 21. maj, završio Vojnu akademiju kopnene vojske i Generalštabnu akademiju, obavljao rukovodne funkcije u vojsci i MUP CG)

Portal Analitika