Autor projekta dr Branko Stojković kaže za Portal Analitika da Modul izuzetno pozitivno djeluje na stabilnost našeg elektroenergetskog sistema, jer omogućava da dispečeri NDC-a na monitoru vide šta se dešava u sistemima okolnih zemalja.
- U okviru projekta, napravljen je proračun koji govori o tome koji energetski čvorovi udaljenih sistema Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije i Kosova imaju veći uticaj od tri odsto na naš elektronergetski sistem. Tu prije svega mislim na uticaj koji se dešava- kada ispadnu iz sistema ključne elektrane i dalekovodi okolnih zemalja. Naš dispečer zahvaljujući ovom Modulu sada „sve vidi“ jer mu se upali alarm, i tačno zna kako da usmjeri tokove energije, objasnio je Stojković koji obavlja funkciju direktora Nacionalnog dispečesrkog centra.
Implementacijom ovog projekta, dispečer je sada potpuno spreman da reaguje, da obavi pripremne radnje kako bi preduprijedio poremećaj ili ispad koji bi se usljed spoljnih faktora mogao zadesiti naš sistem.
Implementacija projekta koštala koliko i hardver, oko 3000 eura.
- Primjera radi, da je ovaj projekat implementirao renomirana strana firma, on bi koštao više stotina hiljada eura, pa vidite koliko je napravljena ušteda, naveo je direktor NDC-a.
Stojković je kompletan program sam uradio za osam mjeseci. U okviru projekta Stojković je isprogramirao 1300 linija, obuhvatio je oko 1000 kontrola, 180 mjerenja iz BiH, 200 mjerenja iz Srbije i predvidio mjerenja iz Kosova i Albanije čije elektroprivrede još nijesu spremne da se „linkuju“.
Podsjetimo, inženjeri Nacionalnog dispečerskog centra su prije nekoliko godina implementirali projekat SKADA koji omogućava daljinsko komandovanje elektranama „Perućica“, „Piva“ i „Pljevlja“, kao i kompletnom 400, 220 i 110 kilovoltnom prenosnom mrežom sa 20 trafostanica tih napona.
