- Izgradnjom trafostanice 400/110 KV sa dva transformatora 300 MWA u blizini Tivta, mi rješavamo pitanje snabdijevanja kvalitetnom strujom za cijelo crnogorsko primorje. I to za više godina unaprijed. Neće biti više raspada sistema, koji su bili karakteristični za ljeto kada je velika potrošnja. Trafostanica na Lastvi je sličnih karakteristika kao ona u Podgorici, tako da eventualni ispad velike trafostanice u Podgorici neće se osjetiti na primorju. Podsjećam to do sada nije bio slučaj, jer je naš energetski sistem veoma osjetljiv, rekao je Stojković Portalu Analitika.
Prema njegovim riječim, izgradnjom 400 kilovoltnog dalekovoda prema Pljevljima, što je dio projekta izgradnje energetskog kabla, crnogorska mreža dobiće prijeko potrebni energetski prsten.
- Sistem sa prstenom, postaje ćelično čvrst, što garantuje da nema više raspada i garantuje stabilan napon, što je u principu naš glavni zadatak, poručio je Stojković, dodajući da će se izgradnjom čvorišta u Lastvi naš sistem bez problema imati energetsku komunikaciju sa podmorskim kablom, kazao je Stojković.
Projekat predviđa izradu konvertorskog postrojenja koji će pretvarati jednosmjernu struju u naizmjeničnu i obrnuto.
- Podmorski kabl prema Italiji će biti apsolutno dvosmjeran koji se tiču tokova energije. Znači struja će teći u oba smjera. Podsjetiću u svijetu se sve češće primjenjuje prenos jednosmjernom strujom zbog manjih gubitaka. Dalje, prema svim raspoloživim studijama u svijetu, kabl je potpuno ekološki prihvatljiv i ne utiče negativno na životnu sredinu, zaključio je Stojković.
Podsjetimo, Crnogorski elektroprenosni sistem otpočeo je proces eksproprijacije zemljišta na lokaciji energetskog postrojenja u Lastvi Grabaljskog. Projekat eksoprijacije koštaće CGES oko četiri miliona eura.