Crna hronika

Zbog učešća u švercu 840 kilograma kokaina iz Južne Amerike u Portugal

Stojović osuđen na pet godina robije i da plati 8.000 eura u državnu kasu

Ranko Stojović osuđen je na osnovu sporazumnog priznanja krivice na petogodišnju robiju jer je kao član trinaestočlane kriminalne organizacije učestvovao u organizaciji krijumčarenja 840 kilograma kokaina iz Južne Amerike u portugalsku luku Porto septembra 2019. godine – saopšteno je Pobjedi iz Višeg suda.

Stojović osuđen na pet godina robije i da plati 8.000 eura u državnu kasu Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Pored zatvorske kazne, Stojović je osuđen i na novčanu kaznu u iznosu od 8.000 eura koje je dužan da uplati u državni budžet. On je uhapšen početkom marta 2020. godine zbog sumnji da je pripadnik grupe na čijem čelu su bili Nikica Todorović i Damjan Vukašinović.

Kao ostali pripadnici kriminalne organizacije označeni su Dragana Prostran, Zarina Karkelja, Jovan Ercegović, Darko Giljača, Milica Bukilić, Milovan Lolo Laković, Radoje Radulović, Mario Lazović i još dvije osobe koje su procesuirane u inostranstvu.

Prema navodima optužnice, Todorović i Vukašinović su početkom marta 2018. godine, kako se osnovano sumnja, organizovali kriminalnu organizaciju, čiji je plan bio da djeluje na međunarodnom nivou radi krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Todorović i Vukašinović su početkom marta 2018. godine, kako se osnovano sumnja, organizovali kriminalnu organizaciju, čiji je plan bio da djeluje na međunarodnom nivou radi krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Todorović je, kako se navodi u naredbi za sprovođenje istrage, sebe odredio da finansira krijumčarenje kokaina, daje instrukcije o načinu vršenja kriminalnih aktivnosti, „usmjerava i koordinira radnje ostalih članova grupe na sastancima koje je organizovao u prostorijama svog auto-servisa 'Monte Car' u Podgorici“.

Zadatak Stojovića je, kako se navodi, bio da koristeći falsifikovani pasoš na ime Marko Rudek postane vlasnik broda „Florida 2“ kojim će se krijumčariti droga, kao i da daje instrukcije posadi o švercu kokaina. Laković je, kako se sumnja, po nalozima i uputstvima Todorovića, u svom lokalu komunicirao sa ostalim članovima organizacije, obavještavao ih o toku i praćenju realizacije kriminalnog plana.

Ercegović je, prema nalazima iz istrage, čuvao i prenosio kriptovane telefone, rezervisao kupovinu rezervnog nautičkog uređaja za brod kojim će se pratiti tok realizacije kriminalnog plana.

Zadatak Giljače je, prema sumnjama istražitelja, bio da sa Lakovićem isproba korišćenje nautičkih uređaja za praćenje na brodu i pripremi ga za krijumčarenje kokaina.

Istražitelji optužbe na račun ove grupe temelje na dokazima prikupljenim u izviđaju, a posebno iz mjera tajnog nadzora, audio-zapisa i transkripata komunikacije okrivljenih i drugih osoba, evidencija o prelasku granice za okrivljene, dokumentacije prikupljene preko EUROPOL-a pribavljene razmjenom podataka sa kolegama iz inostranstva.

Nakon hapšenja dijela ove grupe 11. marta 2020. godine u Podgorici, iz SDT-a je saopšteno da su članovi kilogram kokaina kupovali za 5.000 do 6.000 eura, a prodavali za 30.000 do 40.000 eura.

Portal Analitika