Povod za diskusiju je bio izvještaj Državne revizorske institucije koja je utvrdila da je bio neuspješan nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke koji se sprovodio od 2016. do 2020. Od tada još nema novog programa.
DRI je konstatovala da nije pregledano 70 odsto žena, već samo 40, te da nijesu obezbijeđeni osnovni uslovi – oprema, kadar... Neprihvatljivo im je i što je petogodišnji program obuhvatio samo četiri opštine, a zvao se – nacionalni.
Poslanici su zato na kontrolnom saslušanju razgovarali sa donosiocima odluka iz zdravstvenog sistema.
Poslanik Adnan Striković (SDP) je kazao da imamo loš zdravstveni sistem. Dobar, moderan sistem, prema njegovim riječima, ima vrlo ozbiljan skrining program. Rekao je da kasnimo 45 godina. Naveo je da je, recimo, u Velikoj Britaniji organizovan skrining raka dojke prije 45 godina. Ako, kako je dodao, pogledamo kakav je stepen obolijevanja u toj državi, a kakav kod nas, sve će biti jasno.
- Da li je skrining ako je obuhvat 40 odsto – nije... Ako ne umijemo da organizujemo da žene budu pozvane, šta umijemo da uradimo u životu. Bačen je novac. Procenat obolijevanja od te bolesti neće biti manji, ne znači ništa državi, javnom zdravlju. Ministre, ako hoćete da kupite još dva digitalna mamografa i da tako nastavite skrining, nemojte, neće dati efekta dok svaka bolnica ne bude imala to, dok ne budemo imali dovoljno stručnog kadra – rekao je on.
Ministar zdravlja Dragoljub Šćekić mu je tokom diskusije odgovorio da to nijesu bačene pare, sa neke tačke moraju da krenu i da je to kontinuirani proces.
Striković je prokomentarisao i vakcinaciju djevojčica protiv HPV virusa, te je rekao da je planirano da se vakciniše njih 1.700, da je to za njih samo dobro, ali da za javno zdravlje, u smislu smanjenja incidence raka grlića materice, nikakvog efekta nema.
- Nula. To je suština skrininga – obuhvat. Ako treba da vakcinišemo djevojčice od 9 do 14 godina, njih je desetine hiljada. Efekat po javno zdravlje je nula, pojedinačni efekti su tu, to ne sporim - rekao je on.
Poslanik Vladimir Dobričanin (DF) kazao je da se kasni 30-ak godina.
Direktorica Instituta za onkologiju KCCG Sanja Lekić kazala je da efekat skrininga nije smanjenje incidence nego smanjenje mortaliteta. Rekla je da je poenta da se kancer otkrije u ranoj fazi i da se izliječi.
- Ako mislite da će ovakav skrining dovesti do smanjenja mortaliteta i smanjenja incidence u bilo kom periodu, znam da neće. Pokazaće se ko je u pravu. Ne sprovodimo ga organizovano, sistemski, kako bi trebalo. Ako nema obuhvata, džaba sve – odgovorio je Striković.
Striković je bio izričit u opservacijama kada je rekao da je bačen novac, ali nikada nije tako, jer je pomogao nekome sigurno, rekao je predsjednik Odbora Srđan Pavićević (Ura). Saglasio se da treba da se radi na masovnosti i da je to presudni faktor. U suprotnom, prema njegovim riječima, trud je uzaludan.
Osvrnuo se na slučajeve kancera sa kojim se susretao ranih 90-ih godina. Rekao je da su to horor priče, u kakvom su stanju pacijentkinje dolazile na liječenje i da su to poražavajuće činjenice. Nakon operacija i praćenja stanja pacijentkinja bilježili su poražavajuće rezultate. Rekao je da je to bio ceh plaćanja jedne opšte kolektivne, medicinske zaostalosti. Ranih 90-ih se počeo razvijati program protiv kancera i pomenuo je dr Nebojšu Crnogorca, čovjeka koji je tada oformio prvi tim. Tada su počeli da se uvode standardi. Pavićević je kazao da zdravstvo danas ima kvalitetne konekcije, kopče koje ga drže u koraku, kakvom takvom, sa razvijenom zapadnom medicinom. Takav rezultat nije proistekao iz toga što je neko nekome naredio nešto, nego je sve bilo oslonjeno na ramenima i svijesti velikih entuzijasta u medicini koji su bez velikih naknada, zarada i društvenih priznanja, radili ono što je imperativ, ono što su osjećali. Istakao je da je možda tužno, nekorektno što još bitišemo na entuzijazmu pojedinaca i da bi teret trebalo da im skine sa ramena sistem koji je dobro organizovan.
Odbor će naknadno izraditi izvještaj, odnosno zaključke o ovoj temi.
Pođite kod doktora dok ne boli
Poslanik Boris Mugoša (SD) rekao je na sjednici da je DRI uradila izvještaj o realizaciji 99 drugih aktivnosti u zdravstvu opet bi konstatovala nedostatke kao u slučaju nacionalnog programa za otkrivanje raka dojke. Kazao je da fali opreme, kadra, registara, kontrole kako se sprovode određene aktivnosti.
Smatra da se malo uradilo na edukaciji kada je u pitanju važnost otkrivanja raka u ranim fazama. On i poslanici su poručili građankama da se ne plaše, da rak u ranim
fazama ne boli, da je važno da se otkrije tada i da je u preko 90 odsto slučajeva u potpunosti izliječen.
– Nemojte da čekate da osjetite bol – rekao je Mugoša.