Abiznis

Struja iz Sahare za cijelu Evropu

Izvor

"Evropske zemlje su spremne da plate višu cijenu za ‘čistu' energiju, a zemljama proizvođačima bi taj novac pomogao da proizvedu još obnovljive energije", izjavio je Hani el Nokraši, potpredsjednik nadzornog odbora "Desertec" fondacije.

Najambiciozniji svjetski projekat solarnih elektrana mogao bi da podmiruje čak 15 odsto potreba Evrope za električnom energijom do 2050. godine.Oko 80 odsto proizvedene energije bi bilo trošeno u lokalu, dok bi preostala petina bila izvožena u Evropu, objasnio je Nokraši, dodajući da će "Desertec" u naredne tri godine sprovesti istraživanja kako bi se locirala najbolja mjesto za elektrane.

Ključni zadatak je popeti broj članica konzorcijuma na najmanje 30, uz veće učešće neevropskih firmi. Alžirski "Cevital" je trenutno jedina članica iz Sjeverne Afrike. Prema dostupnim podacima sa sajtova, projekat predviđa da se pomoću nizova ogledala u pustinji prikupljaju sunčevi zraci za zagrijavanje vode, čime bi se pokretale turbine za snabdjevanje električnom energijom nove mreže koja bi povezivala Evropu, Bliski istok i sjevernu Afriku. Grupa investitora u navedenom projektu, tvrdi da bi realizacija plana održala Evropu na čelu borbe protiv klimatskih promena, a pomogla bi sjevernoafričkim i evropskim privredama da ostvare rast koji ne bi ugrozio ostvarenje cilja za smanjenje emisije štetnih gasova.Kritičari, s druge strane, upozoravaju na mnogo faktora koji bi mogli da ugroze projekat, među kojima su politika u regionu Magreba, pustinjske oluje u Sahari i rizik po stanovništvo pustinja ako se njihove zalihe vode budu koristile za čišćenje solarnih panela od pijeska. Ulagače "Deserteca" je projektu privukla činjenica da sve pustinje u svijetu, za samo šest sati, privuku više energije nego što se potroši na globalnom nivou za godinu dana.Ima, međutim, i mnogo skeptika. Dok je vlada Maroka otvoreno podržala projekat, izrazivši želju da bude jedna od vodećih učesnica u njemu, alžirski ministar energetike Čakib Kelil je rekao da neće s dobrodošlicom primiti strane kompanije koje bi eksploatisale solarnu energiju njegoive zemlje."Desertec" se nada podršci i drugih severnoafričkih zemalja, prije svega Egipta i Tunisa.

Skeptika ima i među evropkim analitičarima, koji se plaše da bi politička nestabilnost u reginu u kojem se planira izgradnja solarnih elektrana mogla predstavljati rizik.

P.Z.

Portal Analitika