Stručni tim Ekonomskog fakulteta je u okviru izvještaja dostavljenog Ministarstvu održivog razvoja i turizma, konstatovao da HG Budvanska rivijera nije učinila ili je propustila da učini određene radnje, koje bi direktno uslovile određene troškove i samim tim gubitak kompanije Adritik propertis, prenosi Mina.
“Iz tog razloga stručni tim ne preporučuje menadžmentu budvanske kompanije prihvatanje izmjena ugovora u pogledu smanjene visine zakupa, niti u pogledu produžetka perioda zakupa”, navodi se u izvještaju u koji su Vijesti.
Stručni tim, kako se dodaje, ne negira mogućnost postojanja određenih sistemskih ograničenja, koja su mogla objektivno dovesti do usporavanja dinamike rekonstrukcije, ali smatra da odgovornost za to ne snosi Budvanska rivijera, već da o tome odluku može donijeti isključivo Vlada.
Stručni tim se, međutim, uzdržao od mišljenja da li je kompanija koja upravlja Svetim Stefanom pretrpjela gubitak, a za to navodi mnogobrojne razloge.
Vladin partner za grad hotel Sveti Stefan duguje oko 2,6 miliona EUR za godinu i po. Grčka Restis grupa, odnosno njena kompanija Adriatik propertis, tražila je da joj Vlada umanji iznos zakupnine 50 odsto za prošlu godinu, kao i oprosti dug za taj period, produži zakup sa 30 na 40 godina i za trećinu smanji kiriju za ovu godinu.
Traženo je i da im se omogući zatvaranje kapaciteta hotela Sveti Stefan od oktobara prošle do marta ove godine. To je zahtijevano na osnovu procjene da je “zakupac pretrpio štetu od sedam miliona EUR zbog neusvajanja planske dokumentacije te spora zbog obnove crkve”.
Menadžment Budvanske rivijere je povodom toga, a na osnovu zaključka Vlade iz decembra prošle godine angažovao stručni tim sa državnog Ekonomskog i Građevinskog fakulteta da procijene troškove zakupca.
Stručni tim Ekonomskog fakulteta je u izradi nalaza i mišljenja prvenstveno imao zadatak da ustanovi da li su određenja (ne)činjenja Budvanske rivijere, koja su bila suprotna ugovoru i uobičajenoj poslovnoj praksi, prouzrokovala određene troškove, odnosno gubitak za zakupca.
„Na bazi sveobuhvatne analize činjeničnog stanja, kao i detaljnim uvidom u raspoloživu dokumentaciju u pogledu nastanka i kvantifikacije troškova i/ili gubitka Adriatik propertisa, stručni tim Ekonomskog fakulteta uzdržava se od davanja mišljenja“, precizirano je u izvještaju.
Profesori su ukazali da su mnogobrojni razlozi za nemogućnost izjašnjavanja o tome da li su nastali troškovi i gubici za zakupca zbog nečinjenja ili činjenja HG.
Vlada je prije pet godina dala u zakup hotele Sveti Stefan, Miločer i Kraljičinu plažu na 30 godina kompaniji Aman rizorts /Resorts/. Posao investiranja u međuvremenu je preuzeo Adriatik propertis, dok je Aman ostao kao operater hotela.
foto: homeaway.co.uk