1. Stjuardese su plaćene za sate od trenutka polijetanja
Stjuardese dobijaju platu samo za vrijeme provedeno na letu. Dakle, odlaganja i otkazivanja letova, kao i čekanje na presijedanje se ne plaćaju.
2. Stjuardese obično imaju diplomu fakulteta
Konkurencija “na nebu” je ogromna. Na primjer, ako avio kompanija raspiše konkurs za 500 radnih mjesta, prijavljuje se i po 50.000 ljudi. To znači da se diploma fakulteta ili tečno govorenje tri jezika gotovo podrazumijevaju. Ipak, najvažnije je prethodno iskustvo i utisak koji kandidat ostavi na komisiju.
3. Mogu da budu odbijene zbog visine
Stjuardese koje su previsoke, ili preniske ne mogu da rade za pojedine kompanije. Takođe, osobe koje su u braku ili imaju djecu, nepoželjne su za većinu avio prevoznika. Gleda se i njihova fizička kondicija: naime, stjuardese kojim je na pomoćnim sjedištima potreban produženi sigurnosni pojas, ne mogu da lete.
4. Gazirana pića su njihova noćna mora
Od svih pića koja se služe u avionima, najviše glavobolja stjuardesama zadaju gazirana, jer na tako velikoj nadmorskoj visini treba mnogo vremena da se mehurići slegnu. Za to vrijeme, srednje vješta stjuardesa može da posluži različita pića troje putnika.
5. Postoji stroga hijerarhija među stjuardesama
U apartmanima u kojim žive stjuardese može da bude i po dvadeset djevojaka. To znači da one koje imaju duži staž u kompaniji ili su se na neki način istakle u radu imaju određene povlastice. Od toga zavisi da li će na putovanju dobiti lošiju ili bolju sobu, pa čak i koliko će im biti dugačka suknja, jer za stjuardese na probnom radu postoje stroga pravila oblačenja. Međutim, kada taj period istekne, one mogu po želji da ih skrate. prenosi b92.net.