Pet žena koje su sada u 70-im i 80-im godinama vodilo je pravnu bitku tokom šest godina, kako bi natjerale Belgiju da prizna odgovornost za patnje hiljada djece mješovitih rasa poznate kao „metisi“, koje su belgijske kolonijalne vlasti nasilno uzimale iz njihovih porodica i smještale u ih vjerske institucije i domove.
Advokati su rekli da su tužiteljske, njih pet, imale između dvije i četiri godine kada su odvedene na zahtjev belgijske kolonijalne administracije, u saradnji sa katoličkom crkvom. Prema dokumentima očevi nisu imali ulogu u njihovim životima, a belgijska administracija je zaprijetila porodicama djevojčica odmazdom ako odbiju da ih predaju, prenosi Beta.
Strategija belgijske države bila je usmjerena na sprječavanje međurasnih zajednica i izolaciju metis djece, poznate kao „djeca srama“.
Današnjom odlukom takođe se nalaže državi da svakom od tužilaca isplati odštetu od oko 50.000 eura. One su podnijele tužbu 2020. godine usred sve brojnih zahtjeva da Belgija preispita svoju kolonijalnu prošlost u Kongu, Ruandi i Burundiju.
Belgijska vlada se 2019. izvinila zbog uloge države u oduzimanju hiljada beba od njihovih afričkih majki. I po prvi put u istoriji zemlje, belgijski kralj je prije četiri godine izrazio žaljenje zbog nasilja koje je izvršila bivša kolonijalna sila, koja je vladala Kongom od 1885. pa sve do 1960. godine.