Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Sudije i tužioci Crne Gore u Budvi: Primjena Evropske konvencije o ljudskim pravima prioritet u radu pravosuđa

Sudije i tužioci Crne Gore u Budvi: Primjena Evropske konvencije o ljudskim pravima prioritet u radu pravosuđa

U okviru Programa za kontinuiranu obuku sudija i državnih tužilaca, Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore i AIRE centar, uz podršku Britanske ambasade Podgorica, organizovali su dvodnevni okrugli sto s fokusom na primjenu člana 8 Evropske konvencije o ljudskim prava i različitim aspektima prava na privatnost.

Sudije i tužioci Crne Gore u Budvi: Primjena Evropske konvencije o ljudskim pravima prioritet u radu pravosuđa Foto: AIRE Centar
Portal AnalitikaIzvor

Skup koji je okupio preko 30 predstavnika svih pravosudnih institucija u zemlji bio je, kako je saopšteno, važna prilika da se razgovara o ovu veoma aktuelnu temu.

“Upravo je zbog značaja ovog prava, te njegove složenosti, potrebno dati nacionalnim vlastima smjernice koje će olakšati njihov rad. S tim ciljem je AIRE centar, u saradnji sa Vrhovnim sudom Crne Gore i Institucijom Ombudsmana, pripremio Vodič o pravu na poštovanju privatnog života. Ono što bih posebno istakla jeste da je uz Vodič, u saradnji sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, pripremljena i online obuka koja je namijenjena sudijama i savjetnicima u crnogorskim sudovima. Zbog izuzetno bogatog opsega prava na privatan život, forme treninga i njegove široke dostupnosti, mogu ga koristiti i svi pravnici primjenjuju konvencijske standarde”, pojasnila je Đina Popović, menadžerka Projekta vladavine prava u Crnoj Gori ispred AIRE centra.

Predavači Milena Krsmanović-Iković, Aleksa Ivanović, Snežana Armenko i Valentina Pavličić su sa učesnicima i učesnicama skupa prošli različite aspekte primjene EKLJP u Crnoj Gori.

"Cilj seminara da se učesnici upoznaju sa relevantnom i najnovijom praksom Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa članom 8 EKLJP kao i da razgovaraju o spornim pitanjima sa kojima se pravni praktičari susrijeću kada je u pitanju pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života. Kada je tema ove dvodnevne obuke u pitanju, moram naglasiti da je veoma značajna i uvijek aktuelna. Privatni život je veoma lična i intimna sfera svakog čovjeka u koju niko, pa ni država, nema pravo da se miješa. Svako ima pravo da slobodno odlučuje o pitanjima koja se tiču njegovog privatnog života, međutim, kao što znate, ovo pravo nije apsolutno i postoje izuzeci u kojima ono može biti ograničeno”, poručila je načelnica Odjeljenja za kontinuiranu obuku COSDT-a Maša Adžić.

Učesnici skupa su zaključili da primjena Evropske konvencije mora biti jedan od ključnih prioriteta u praksi crnogorskog pravosuđa, te su iskazali podršku nastavku aktivnosti AIRE centra i COSDT-a na umrežavanju i obukama nosilaca najviših pravosudnih funkcija o njenoj primjeni.

Portal Analitika