Tog dana će osam sudija nemačkog Ustavnog suda zakoračiti u sudnicu jugozapadnog njemačkog grada Karlsrue kako bi odlučili da li njemački predsjednik Joakim Gauk može da usvoji zakon o uspostavljanju ključnih sredstva eurozone za borbu protiv dužničke krize.
Njemački parlament je već krajem juna dvotrećinskom većinom usvojio Evropski stabilizacioni mehanizam (ESM) i Evropski fiskalni pakt.
Međutim, Gauk je odložio okončanje procesa ratifikacije zbog protivljenja ultraljevičarske "Linke" partije, udruženja građana pod nazivom "Više demokratije" i Hrišcansko-socijalne unije Petera Gauvejlera.
Oni tvrde da ESM - trajni spasilački fond Evropske unije od 500 milijardi eura - i fiskalni pakt nijesu u skladu sa njemačkim Ustavom.
Najveća evropska ekonomija bi usvajanjem ESM-a direktno izložila njemačke javne finasije neograničenim rizicima.
Osim toga, kritičari tvrde da ESM krši klauzulu Ugovora iz Mastrihta prema kojoj se ne smijju dodjeljivati paketi pomoći.
Njemačka je pristala da se odrekne eura pod uslovom da zona nove valute ne vodi direktnoj ili indirektnoj podjijeli duga njenih članica.
ESM, koji će zameniti privremeni Evropski fond za finansijsku stabilnost, trebalo je da počne da djeluje od 1. jula, ali mu je za normalno funkcionisanje potreban njemački novac, zbog čega njegov opstanak zavisi od odluke njemačkog Ustavnog suda.