Naime, uočeni su slučajevi kršenja prava na suđenje u razumnom roku, na efikasnu odbranu,na pristup sudu. Zabilježeni su i slučajevi bespotrebnog odgađaja glavnog pretresa. Iz CEDEM-a su istakli i dasudovi nemaju adekvatne uslove za rad. Zato je monitoring tim predložio da nadležni nastave reformu pravosuđa, da intenzivnije obučavaju zaposlene i spriječe odliv sudijskog kadra, javila je Antena M.
Šef sektora za implementaciju projekata u delegaciji EU Andre Lis kazao je da je reforma sudstva ključna za najteža poglavlja u pregovaračkom procesu i dodao da napredujemo,ipak dodaje:- Najslabija tačka u ovom lancu,ne samo u Crnoj Gori već i u ostalim zemljama je jaz između pravnog okvira i njegove implemenatcije.’’
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica zadovoljna je Izvještajem jer je pokazao kako kaže da je pri kraju jedan uspješan ciklus reformi pravosuđa. Uspješan, kaže Medenica,ne znači da je sav posao završen, izvršna vlast ima još mnogo posla:
- Izvršna vlast mora da bude mnogo više angažovana na rješavanju problema koje su u suštini monitori uočili, a posebno na poboljšanju materijalnog položaja sudova. U suštini izvršna vlast bi trebalo da razmišlja isključivo o tome kako da doprinesu nezavisnosti sudstva i kako da odgovarajućim programima i strategijama utvrdi postupak uspostavljanja takve infrastrukture i takvih materijalnih uslova koji će u najvećoj mogućoj mjeri omogućiti nezavisno sprovođenje sudske funkcije- kazala je Medenica.
U Izvještaju je navedeno i da u mnogo slučajeva mediji nijesu izvještavali kako treba već su unaprijed proglašavali krivce. Vrhovna državna tužiteljka Ranka Čarapić navodi da su pojedinim medijima i NVO, puna usta korupcije i organizovanog kriminala,a sve to bez činjenica, što radu Tužilaštva nanosi veliku štetu. Stoga ocjenjuje dan je u daljim reformama ključna edukacija:
- Crnogorskom društvu u ovom trenutku je jednako važno da imaju nezavisno pravosuđe,nezavisne medije i nezavisne i depolitizovane NVO koje pretenduju da prate pravosuđe i da se bave aktivnostima kako bi pomogle pravosuđu u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.’’
Izvještaj CEDEM-a obuhvata period od 1.aprila 20011 do 31 jula 2012. U tom periodu monitoring tim pratio je 240 pretresa u 124 slučaja.