Članovi Sudskog savjeta Crne Gore, kako su kazali, izražavaju saosjećanje sa žrtvama tragičnog događaja u Osnovnom sudu u Podgorici, uz iskrene želje da se što brže oporave od zadobijenih povreda
"Današnji nemili događaj apostrofira zgradu u kojoj se nalaze prostorije Osnovnog suda u Podgorici, Suda za prekršaje u Podgorici i Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, koja je projektovana i izgrađena početkom osamdesetih godina prošlog vijeka, za potrebe tadašnjeg Titograda, a već dugo svojim prostornim kapacitetima ne zadovoljava potrebe ova tri državna organa", navode iz Sudskog savjeta.
Ovu zgradu, dodaju, svakodnevno posjeti više hiljada građana u želji da ostvare svoja prava, ali i veliki broj advokata i drugih državnih službenika, a o bezbjednosti se staraju svega četiri policijska službenika.
"Trenutno ne postoji mogućnost da se svi oni koji uđu u zgradu prethodno potvrgnu kontroli skenerom, a ni objektivne mogućnosti da budu pojedinačno iskontrolisani zbog arhitektonskog rješenja i tri ulaza u zgradu, koja nije projektovana za toliki broj korisnika. Stoga je neophodno da se pristupi hitnoj realizaciji izgradnje novog objekta, koji će biti projektovan u skladu sa najvišim bezbjednosnim standardima", navode iz Sudskog savjeta.
Na problem bezbjednosti u ovoj zgradi je, poručuju, više puta ukazano javnosti.
"Nažalost, danas svjedočimo da adaptacija ulaza i iznalaženje novih modaliteta kontrole lica koja ulaze u zgradu nisu dali željene rezultate. Sudski savjet u saradnji sa Vrhovnim sudom Crne Gore poziva predstavnike Vlade Crne Gore na zajednički sastanak, kako bi u najkraćem roku bile preduzete konkretne aktivnosti na rješavanju ovog problema", zaključuju u saopštenju.