Društvo

SUĐENJE ZA DEPORTACIJU: Presuda 22. novembra

Izvor

Danas su na suđenju saslušane završne riječi zastupnika tužilaštva i odbrane okrivljenih koji su ostali kod ranijih stavova. Zastupnica optužbe, tužiteljka Lidija Vukčević precizirala je tokom završnog izlaganja sva krivična djela koja se stavljaju na teret okrivljenima i pozvala Sudsko viječe Višeg suda da donese pravednu I na zakonu zasnovanu odluku u ovom slučaju.

Advokat Branisalv Lutovac, zsatupnik okrivljenih Milorada Ivanovića i Duška Bakrača, u kratkom obraćanju medijima nakon okončanja suđenja posebno je skrenuo pažnju na “madijski progon optuženih” koji se, kako kaže, posebno intezivirao posljednjih dana izjavama predstavnika nekih stranaka u Crnoj Gori ali i tokom nedavne posjete predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Iztebegovića.

Suđenje devetorici pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, koji su prvostepenom presudom oslobođeni optužbe za deportaciju bosanskohercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore i njihovu predaju vlastima Republike Srpske, je drugo suđenje za slučaj deportacije u Višem sudu u Podgorici. Prvobitnom presudom Viši sud je oslobodio optužbe za ratni zločin protiv civilnog stanovništva Branka Bujića, Sretena Glendžu, Božidara Stojovića, Milorada Šljivančanina, Boška Bojovića, Milisava Markovića, Radoja Radulovića, Duška Bakrača i Milorada Ivanovića

Odluku Višeg suda u Podgorici ukinuo je Apelacioni sud Crne Gore i vratio na ponovno suđenje. Apelacioni sud je konstatovao da je odluka Višeg suda bila protivurječna, konfuzna i nelogična. Pored brojnih kontroverzi koje su pratile ovaj postupak, odluka Apelacionog suda je predstavljala i dodatnu ozbiljnu opomenu i pokazatelj da su u sudskom procesu napravljene nedopustive greške.

Deportacija bosanskohercegovačkih izvbjeglica odigrala se u maju i junu 1992, kada je najmanje 66 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine - po nekim podacima i više od 80 osoba - uhapšeno na teritoriji Crne Gore a zatim isporučeno pripadnicima vojske bosanskih Srba u BiH. Samo nekoliko ljudi je uspjelo da preživi izručenje u koncentracione logore i kasniju likvidaciju.

Slučaj je procesuiran 19. oktobra 2005. kada je podnijet zahtjev za sprovođenje istrage protiv petorice bivših službenika MUP-a zbog izvršenja ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Nakon sedam godina i oslobađajuće presude Višeg suda, Apelacioni sud je  naložio ponovno suđenje optuženima i time je slučaj je vraćen na početnu tačku.

U međuvremenu, Vlada Crne Gore u vansudskom postupku, posredstvom advokatskih kancelarija, dogovorila je naknadu štete porodicama žrtava deportacije.

Portal Analitika