Tom prilikom, sveštenici su Tanju Šuković i snimatelja TVCG Dragana Tomaševića spriječili da snime grupu građana koja je održavala protestni skup na ulazu u Cetinjski manastir, vrijeđajući ih.
Šuković i Tomašević su tada podnijeli krivične prijave protiv nekoliko sveštenika SPC.
Sindikat medija na ovaj incident nije reagovao, a Šuković je rekla da je to ne čudi.
- Ustukla je kao i svi ostali pred popovima i SPC. To me ne iznenađuje i nijesam razočarana, to je jednostavno tako, očito da su popovi i ta crkva autoritet toliki da niko ne smije niko ništa da kaže i da pred njima principijelnost prestaje da postoji – kazala je Šuković juče Pobjedi.
Za komentar smo pitali i Camović-Veličković, ali ona nije željela na ovu temu da komentariše.
Šuković je kazala da uporište za ovo što govori ima i u zvaničnom zapisniku sa sjednice Savjeta RTCG koja je održana krajem septembra prošle godine.
U tom dokumentu se navodi da je Camović-Veličković zatražila informacije od generalnog direktora RTCG Borisa Raonića što je urađeno povodom incidenta na Cetinju.
On je tom prilikom rekao da su troje zaposlenih u RTCG otišli bez naloga da snimaju emisiju koja nije predviđena programsko-produkcionim planom i da oni nijesu bili na zadatku koji se tiče RTCG i nijesu koristili kamere koje se trenutno koriste u RTCG.
Raonić je tada bio izričit da zaposleni u Javnom servisu nijesu pravili dokumentarac koji se tiče TVCG i da „tužilaštvo treba da procijeni da li ima elemenata lažnog predstavljanja ili nekih drugih krivičnih djela, to je na drugim institucijama“.
Camović-Veličković ga je upitala zbog čega nije pokrenut disciplinski ili neki drugi postupak protiv zaposlenih kad je iznio ovako ozbiljne optužbe na njihov račun.
Raonić joj je kazao da mu je iz pravne službe rečeno da je rok za pokretanje disciplinskog postupka tri dana, te da u tako kratkom roku nije mogao pokrenuti postupak, na šta je Camović-Veličković kazala da je po Kolektivnom ugovoru taj rok 15 dana.
Incident ispred Cetinjskog manastira izdvojen je i u izvještaju Stejt departmenta koji je Pobjeda objavila i piše da je Šuković kazala medijima da su sveštenici bili agresivni i vrijeđali je (kao Crnogorku) zbog njene etničke pripadnosti.
- Srpska pravoslavna crkva odgovorila je da ekipa RTCG nije imaju dozvolu za snimanje na crkvenom posjedu – piše u izvještaju.
Šuković je navela prije dva dana da je događaj koji se pominje u izvještaju bio očekivan nastavak dvogodišnje brutalne kampanje Crkve Srbije, njenih političkih i medijskih marioneta, prema njoj i koleginici Snežani Rakonjac, zbog autorskog dokumentarca „Svjedok božje ljubavi“, o pokojnom mitropolitu Amfilohiju Radoviću. Istakla je da su reakcije o tom slučaju izostale sa inostranih adresa.
Ona je rekla i da takav slučaj do tog momenta nije zabilježen u istoriji crnogorskih medija – menadžment i uredništvo RTCG izrazili su „bezrezervnu podršku popovima srpske crkve, a svoje radnike, koji su u toj kući stvarali više decenija, izložili su diskreditaciji, degradaciji, osudama i perfidnim sumnjama da su u Cetinjskom manastiru bili privatno sa ciljem da podižu tenzije uoči ustoličenja Joanikija Mićovića“.
Nakon incidenta u porti Cetinjskog manastira, 1. septembra, menadžment RTCG nije zaštitio svoje zaposlene već je saopštio da očekuju da će policija sprovesti objektivnu i nepristrasnu istragu „a RTCG će, svakako, tražiti izjašnjenje zaposlenih uključenih u ovaj slučaj“.
Šuković je tada bila urednica dokumentarnog programa RTCG, ali je ubrzo nakon toga smijenjena.
Tužba za mobing
Tanja Šuković pokrenula je tužbu za mobing protiv Javnog servisa. Smatra da su joj povrijeđeni dostojanstvo i ugled, kao i lični i profesionalni integritet.
-Ponašanje poslodavca je takvo da doprinosi stvaranju neprijateljskog i ponižavajućeg radnog ambijenta za mene, usmjereno je na moju izolaciju u odnosu na kolektiv, a mogu zaključiti i da je konačni cilj da me navede da samoinicijativno otkažem ugovor o radu – navodi Šuković u zahtjevu za pokretanje postupka za zaštitu od mobinga u koji je Pobjeda imala uvid.
Ona govori da je lično i profesionalno diskreditovana, te da je u saopštenju nakon incidenta ispred Cetinjskog manastira naveden niz netačnih tvrdnji, između ostalog, da emisija za koju su snimali materijal uopšte nije bila planirana za realizaciju.
-A menadžment je ponašanje mojih kolega i mene nazvao „neodgovornim ponašanjem pojedinaca, koje dovodi do podizanja tenzija“– navela je Šuković.
Dodaje da je poslodavac znao da u saopštenju iznosi dezinformacije, te da je to jasno, jer nije ni pokrenuo disciplinski postupak.