Sunak, pobornik Bregzita, rekao je u govoru pred poslovnim ljudima da život van Evropske unije “već pruža goleme koristi i prilike”.
Kao primjer je istakao veće ograničenje imigracije, što je bio jedan od glavnih razloga za Bregzit, i tješnje veze s Azijom.
Ali i dodao: “Dopustite mi da budem jasan s tim u vezi: pod mojim vođstvom Ujedinjeno Kraljevstvo neće težiti nikakvim odnosima s Evropom koji se temelje na usklađivanju sa zakonima EU-a”.
Britanija napustila EU
Britanija je napustila EU u januaru 2021., nakon više godina političkog natezanja nakon referenduma 2016. na kojem su građani odlučili da to žele.
Sunak je to izjavio nakon objave izvještaja u Sunday Times-u da “visoki članovi vlade” planiraju “usmjeriti Britaniju na put prema odnosima s EU-om u švajcarskom stilu”.
Švajcarska ima daleko prisnije odnose s Unijom od Britanije koje regulišu bilateralni sporazumi koji omogućuju pristup jedinstvenom evropskom tržištu i visoki stupanj slobode kretanja te predviđaju doprinos u budžet EU-a.
Taj izvještaj i prošlosedmična izjava ministra finansija Džeremija Hunta, koji je glasao za ostanak u EU-u, da želi ukloniti “golemu većinu” trgovinskih barijera s EU-om izazvali su nelagodu među euroskeptičnim članovima vladajuće Konzervativne stranke.
Ispitivanje javnog mnjenja
Novo ispitivanje javnog mnijenja YouGov prošle sedmice pokazalo je, međutim, da 56 odsto ispitanika misli da je izlazak iz EU-a bio pogrešan, dok ga 32 odsto podržava.
Evropska komisija poručila je s tim u vezi: “Naši odnosi s Ujedinjenim Kraljevstvom temelje se na Sporazumu o povlačenju i Sporazumu o trgovini i saradnji”.
Privremeni sporazum za prehrambene i poljoprivredne proizvode “jedini je sporazum u švajcarskom stilu ili ponuda na stolu što se nas tiče”, rekao je portparol Komisije novinarima.