
„Ukidanjem službe obezbjeđenja od strane državnoga organa poslata je jasna poruka: državu to zdanje i ta institucija ne zanimaju, pa neće finansirati njenu zaštitu“, ocijenila je za Portal Analitika lingvistkinja Jelena Šušanj, saradnica u nastavi na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, koji je od danas, odlukom Uprave za katastar i imovinu, ostao bez nadzora zgrade.
NA MILOST I NEMILOST HULIGANIMA
Naša sagovornica podsjeća da se FCJK već nešto više od godinu nalazi u zdanju nekadašnjega Austrougarskoga poslanstva na Cetinju, starom više od 120 godina. Napominje i da je zgradu projektovao čuveni hrvatski arhitekta Josip Slade, u skladu s potrebama i reprezentativnim odlikama tadašnje moćne monarhije.
„Ukidanjem službe obezbjeđenja zgrada se, prije svega njena spoljašnjost, ostavlja na milost i nemilost huliganima“, ističe Šušanj.
Veliki broj prijatelja FCJK, prije svega s Cetinja, ponudio se da nam pomogne u čuvanju zgrade, ukazujući nam čast
S druge strane, kako kaže, u njoj borave studenti i profesori, u njoj se održavaju sastanci, okrugli stolovi, tribine i skupovi, a nadzor nad svim tim vršila je služba obezbjeđenja, koju je finansirala država kao vlasnik kulturnoga dobra čiji je FCJK korisnik.
Napominje da je država obezbjeđivala čak i one zgrade koje su kulturno dobro, a koje su van namjene, poput zgrade bivšega Ruskog poslanstva.
„U zgradi je smještena bogata biblioteka FCJK koja raspolaže i nekim naslovima koje nema ni Nacionalna biblioteka. Ko će brinuti o svemu tome dok se izvodi nastava, a posebno u popodnevnim i večernjim satima – po isteku radnoga vremena FCJK“, pita Šušanj.
Ističe i da im je Uprava za katastar i državnu imovinu, bez sumnje svjesno, odluku uručila u petak računajući da za vikend ne mogu naći rješenje.
„No đe ima volje, ima i načina, pa danas zgradu čuvaju profesori i studenti koji čuvaju i FCJK od sramnih poteza ove vlasti. Uz to moram naglasiti – veliki broj prijatelja FCJK, prije svega s Cetinja, ponudio se da nam pomogne u čuvanju zgrade, ukazujući nam čast. To doživljavamo kao svojevrsno društveno priznanje koje nam odaje građanska Crna Gora, svjesna značaja našega fakulteta“, poručuje naša sagovornica.
UMJESTO RAZUMA PODSTIČU IDOLOPOKLONSTVO
Odlukom da Fakultetu za crnogorski jezik i književnost uskrate obezbjeđenje zgrade, ova vlast je, kako ocjenjuje Šušanj, zapravo poručila da je ne zanimaju institucije i pojedinci koji afirmišu ustavne vrijednosti crnogorskoga društva, odnosno oni koji se bore za ravnopravnost, kulturu dijaloga, sekularno uređenje i građanske slobode.
Nećemo se libiti da slučaj predstavimo međunarodnoj javnosti onakvim kakav jeste – kao primjer gušenja sloboda i revanšizma vlasti
„Njih zanimaju klerikalci i oni koji su spremni udarati na svoje građane po nalogu tih klerikalaca, a koje ova vlast nagrađuje novčano iz džepova svojih građana. Umjesto kritičke misli jačaju svetosavsku dogmu. Umjesto razuma podstiču idolopoklonstvo. Umjesto da razvijaju multikulturalizam, po kojem je Crna Gora poznata, oni guše sve ustanove koje su im na putu uspostavljanja Srpskog sveta.
Što bi se drugo i moglo očekivati od onih kojima je uzor ponašanja autokrata Aleksandar Vučić, a gazde sveštenici Crkve Srbije?!“, poručuje Šušanj.
OBEZBIJEDIĆEMO SAMI ČUVANJE ZGRADE
Uzimajući u obzir sveukupan odnos nove vlasti prema ovom fakultetu, interesovalo nas je li realno očekivati da ministar Spajić preispita besprizornu odluku Uprave za katastar i vrati obezbjeđenje zgradi FCJK.
„Iz usta ministra Spajića od kako je javnost čula za njega izašlo je nebrojeno mnogo floskula i populističkih fraza, iza kojih uglavnom ječi praznina. S ponosom tolkuje kako želi da „mladi ljudi odu s patriotskim ośećajem u srcu“, „da ne odu razočarani i bez nade“. Vjerovatno da bi mlade podstakao na odlazak, nastoji da finansijskim pritiskom s pozicije moći uništi gnijezdo crnogorske kritičke misli. Nadam se da ipak ima iole političke pameti da mržnju prema neistomišljenicima podredi svojoj ministarskoj dužnosti i pobije odluku državnoga organa iz njegova resora“, ističe Šušanj.
U suprotnom, dodaje, preduzeće konkretnije korake.
„Nećemo se libiti da ovaj slučaj predstavimo međunarodnoj javnosti onakvim kakav jeste – kao primjer revanšizma vlasti i primjer gušenja sloboda. Uostalom, Međunarodni komitet za očuvanje FCJK već je upoznat sa situacijom. Ukoliko pak ministar ostane pri donijetoj odluci, mi ćemo – što iz sopstvenih sredstava što od pomoći prijatelja FCJK – obezbijediti čuvanje zgrade“, poručuje Šušanj.
Što se drugo moglo očekivati od onih kojima je uzor ponašanja autokrata Vučić, a gazde sveštenici Crkve Srbije?!
Napominje i da ukidanje službe obezbjeđenja nije jedini problem sa kojim se FCJK trenutno suočava, budući da je resor ministarke Vesne Bratić ponovo obustavio obaveznu finansijsku podršku Fakultetu.
Na pitanje šta FCJK planira da uradi po tom pitanju, naša sagovornica poručuje:
„Sačekaćemo još koji dan, pa onda preduzeti korake za zakonitu reakciju. Ako ministarka ostane odlučna da i dalje krši zakon, mi ćemo postupiti u skladu s onim što nam zakon omogućava i o tome blagovremeno obavijestiti javnost“.