Tom prilikom ministar Nenezić je ocijenio da uvažavajući značaj koji regionalna saradnja ima, kako sa aspekta unapređenja saradnje među zemljama na bilateralnoj osnovi, tako i sa aspekta realizacije ciljeva koji su zajednički za razvoj regiona, Crna Gora će tokom svog predsjedavanja Centralno-evropskom Inicijativom nastojati da afirmiše pristup kojim se kroz regionalni koncept saradnje obezbjeđuje implementacija globalnih ciljeva na nacionalnim nivoima, te na taj način doprinjeti prosperitetu regiona kao cjelini.
Ministar je istakao težnju Crne Gore da inicira programe i projekte čija će realizacija omogućiti povezivanje ne samo institucija koje se bave razvojem turizma, već i onih koje će obezbjediti društveno – ekonomski razvoj Regiona, u skladu sa evropskim principima i standardima.
U tom smislu, razvoj turizma zasnovan na načelima održivosti, predstavlja razvojni koncept koji će obezbijediti preduslove da se eliminišu potencijalno negativne posledice turističkog razvoja, generalno gledano, kao i da se uspješno zadovolje potrebe sadašnjih generacija bez ugrožavanja prava budućih generacija. Ministar je posebno naglasio da buduće unapređenje i razvoj turizma mora biti zasnovan na principima održivosti, jer održivi turizam nije poseban vid turizma, već osobenost koja mora biti inkorporirana u svaku njegovu komponentu.
Nenezić je podsjetio da su brojne promjene inicirale i promjenu u pristupu razvoja turizma kao privredne grane, a prema definiciji UNWTO-a tri su osnovne komponente održivosti kojih se moramo pridržavati: ekonomska, socio-kulturna i ekološka. Nenezić je napomenuo da su pomenuti principi u skladu sa Milenijumskim ciljevima, odnosno Milenijumskom deklaracijom Ujedinjenih nacija, kao i sa opštim ciljevima održivog razvoja Crne Gore definisanih kroz Nacionalnu strategiju održivog razvoja.
Ocijenio je da se konkurentska prednost CEI Regiona nalazi u bogatstvu i raznolikosti prirodnih i kulturnih resursa, koji bi objedinjeni predstavljali integralni turistički proizvod, koji bi uz adekvatan menadžment i marketinški pristup, na najbolji način valorizovao postojeće resurse.
Uvođenje održivog modela saradnje, zasnovanom na preko – graničnoj saradnji među svim učesnicima u njegovom stvaranju, uz saradnju i na planu upravljanja i promocije istim, može rezultirati utvrđivanjem i razvojem integralnog turističkog proizvoda, koji se zasniva na specifičnostima svake država ponaosob, koji bi bio atraktivan za širok spektar potencijalnih turista, zaključio je Nenezić.
Elizabeta Dovier (Elisabetta Dovier) Sekretar CEI-a, istakla je značaj CEI-a i naglasila da je to najstarija regionalna inicijativa na prostorima Centralne i Jugoistočne Evrope. Postoji od 1989. godine i danas broji 18 država članica.
Pod glavnim ciljevima CEI-a, Dovier navela je unaprijeđenje saradnje između država Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope, pružanje pomoći članicama u njihovoj tranziciji ka stabilnim demokratijama i tržišnoj ekonomiji, kao i asistiranje zemljama kandidatima u pripremnim procesima za članstvo u Evropskoj uniji.
Ona je govorila o urađenim i planiranim aktivnostima koje su imale za cilj da doprinesu kvalitetnom razvoju održivog turizma na globalnom i lokalnom nivou. Posebnu pažnju usmjerila je na važnost poboljšanja lokalne ponude, podizanju svijesti i jačanja lokalnih turističkih zajednica, kao i razvoju tradicionalnih proizvoda. Pohvalila je intezivnu saradnju sa UNECOM i UNDP-em, i najvila da će ove godine promovisati sinergiju sa Savjetom Evrope.
Dovier je izrazila nadu da će na osnovu stečenog i prikupljenog znanja i iskustva CEI uspjeti da doprinese većem razvoju kvalitetnih, održivih projekata u turizmu.
Jednogodišnje predsjedavanje CEI (od 1. januara do 31. decembra) vrši se na rotirajućoj osnovi, po abecednom redu engleskog alfabeta imena država učesnica. Predsjedavajući u 2010. godini je Crna Gora, nakon koje će predsjedavanje preuzeti Srbija.