Abiznis

Međunarodni tender za izdavanje u zakup pogona Čeličane i Kovačnice

Švajcarci jedini ostali u trci za zakup željezare

Predstavnik švajcarske kompanije Igor Šamiz je već dva puta bio u bordu nikšićke željezare, dok je bila u vlasništvu ruskog Midlanda. Prije desetak godina je bio i na čelu šibenskog Aluminija, ali i pod istragom zbog navodno nezakonitih radnji

Švajcarci jedini ostali u trci za zakup željezare Foto: Pobjeda/Arhiva
PobjedaIzvor

Švajcarska kompanija 8B Capital S.A. jedina je ostala u trci za najam pogona nikšićke željezare, saopšteno je TVCG iz Elektroprivrede (EPCG). Na međunarodni tender za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu preduzeća EPCG Željezara stigle su tri prijave - Neksan Miodraga Dake Davidovića u konzorcijumu sa kineskim Universal Energy i češkim Energy & Industrial Management Advisory Services; švedski konzorcijum Kvalitets Bygg - Uber Nordic i švajcarski 8B Capital S.A.

Iz EPCG je saopšteno da su konzorcijum firmi iz Češke, Kine i Neksana, te švedski konzorcijum, otpali zbog neprihvatljivih uslova koje su postavile menadžmentu EPCG, dok je predstavnik švajcarske kompanije Igor Šamiz, zasad, dostavio najkonkretniju ponudu.

"Jedna je ponuda bila uslovljena sa 100 miliona eura državnih garancija, a druga navodnom saglasnošću i dozvolom EPCG za izgradnju 140 MW obnovljivih izvora energije, 90 solara i 40 vjetroelektrana. Ovu drugu je tražio Neksan, a u prvom slučaju govorim o Uber Nordiku", kazao je pomoćnik finansijskog direktora EPCG Miro Vračar.

Tako je u trci za Željezarine pogone ostala samo švajcarska kompanija 8B Capital čiji je predstavnik Igor Šamiz već u dva navrata bio u menadžmentu Željezare početkom 2000-tih, sa ruskom kompanijom Midlend.

"On je bio predsjednik borda direktora u Željezari drugi put, u jednom od organizacionih djelova Midlend stila, a prvi put je bio kao predstavnik Midlenda u Željezari gdje imamo informacije da je to jedna od menadžerskih struktura koja se najbolje pokazala u vremenu 2001. i 2002.", kazao je Vračar i dodao da je Šamiz prije desetak godina bio i na čelu šibenskog Aluminija, ali i pod istragom zbog, navodno, nezakonitih radnji.

"Za sada sve mi to češljamo, nećemo sjutra da imamo bilo kakvih primjedbi na ovaj postupak, ni od javnosti, ni od države, ni od radnika. A prije stupanja u obligacioni odnos sa tim ponuđačem mnogo toga nastojimo da provjerimo i da dođemo do čiste pozicije sa koje možemo da potpišemo ugovor", kazao je Vračar.

Švajcarci su u ponudi naveli da bi u početku pokušali da ostvare neprekidan ciklus proizvodnje u tri smjene i proizvodnju od 2.500 gotovih proizvoda mjesečno.

Proizvodnju bi počeli sa 25 angažovanih radnika, da bi u šestom mjesecu zakupa taj broj bio 150. Najavili su da bi u posljednjoj fazi razvoja oni mogli da proizvode 120.000 tona betonskog željeza i 60.000 tona specijalnih čelika. Naveli su da imaju dugodišnje partnerske odnose sa više kompanija u svijetu, i finansijsku pomoć od jednog fonda iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Komisija, sastavljena od predstavnika Ministarstva energetike i rudarstva, EPCG i EPCG Željezare Nikšić, otvaranjem ponuda 31. januara, sprovela je prvu etapu ovog procesa. Tenderom je predviđen zakup od najmanje pet godiona, sa mogućnošću produžetka, a minimalan iznos zakupnine je 30.000 eura mjesečno.

EPCG je u februaru prošle godine osnovala kćerku kompaniju EPCG Željezaru, nakon što je tu fabriku za 20 miliona eura kupila od turskog Tosjali holdinga. Sad čekaju odluku Agencije za zaštitu konkurencije da li su tom akvizicijom prekršili Zakon o državnoj pomoći.

Portal Analitika