Društvo

Zdravstveno stanje korisnika na zadovoljavajućem nivou

Svaki drugi štićenik u "Komanskom mostu" nema porodicu

Iz nove uprave kažu da nastoje da unaprijede uslove života za sve njih, te da ih povežu sa zajednicom i ojačaju veze sa prodicama

Svaki drugi štićenik u "Komanskom mostu" nema porodicu Foto: Komanski most
DanIzvor

Zavod "Komanski most", ustanova koja pruža usluge smještaja odraslih i starih lica sa invaliditetom (umjerene, teže i teške intelektualne teškoće i poremećaji iz autističnog spektra) trenutno je dom za 118 korisnika, a novoj upravi na čelu sa direktoricom, Nedom Vukotić kažu da nastoje da unaprijede uslove života za sve njih, te da ih povežu sa zajednicom i ojačaju veze sa prodicama.

Vukotić u razgovoru za "Dan" kaže da su u Zavodu smještene 52 korisnice ženskog pola i 66 korisnika muškog. Starost korisnika Zavoda je od 20 do 72 godine života.

"Kroz razne aktivnosti, angažovanjem svih nadležnih subjekata, težimo da u što većoj mjeri animiramo porodice korisnika da ih što češće posjećuju, te na taj način imaju priliku da kao partneri učestvuju u njihovoj daljoj rehabilitaciji, jer je porodica u tom procesu nezaobilazna. Posebno je specifičan slučaj sa jednim brojem korisnika koji su cijeli život proveli na institucionalnom smještaju (riječ je o licima koja su još po rođenju ostavljena od strane roditelja). Takođe, gotovo svaki drugi korisnik nema žive ili poznate članove porodice, niti druga lica značajna po njih same. U odnosu na prethodne godine, uzimajući cjelokupnu situaciju sa pandemijom, evidentno je da je broj posjeta korisnicima znatno manji, kao i njihov višednevni boravak u kućnom, porodičnom okruženju. Ipak, ne možemo reći da je došlo do smanjenja interesovanja i narušavanja povezanosti naših korisnika sa primarnim porodicama. U prilog ovome govori i znatno veći broj ostvarenih telefonskih i video poziva sa porodicom, kao i drugim licima značajnim za korisnika", izjavila je Vukotić.

Ona ističe da je stupanjem na dužnost direktora Zavoda "Komanski most" prvo, u dogovoru sa saradnicima, pristupila izmirivanju obaveza i preduzimanju aktivnosti za obezbjeđivanje sigurnog okruženja za korisnike.

"Posebno je bitno istaći da je zdravstveno stanje korisnika na zadovoljavajućem nivou, uprkos poslednjem talasu pandemije virusa korona. Prilikom sprovođenja mjera za suzbijanje pandemije, ustanova ostvaruje svakodnevni kontakt sa Institutom za javno zdravlje, a u toku je postupak za registraciju ambulante, koja će po prvi put funkcionisati u okviru ustanove. Nakon opremanja ambulante najsavremenijom opremom i obezbjeđivanja prostora, planirano je zaposlenje (uz saglasnost nadležnog ministarstva) izabranog doktora za naše korisnike, koji će svakodnevno pratiti njihovo zdravstveno stanje", naglasila je Vukotić.

Dodaje da će ove godine nastaviti realizaciju Plana transformacije Zavoda "Komanski most", kojim je predviđeno unapređenje kvaliteta smještaja, kao i razvoj novih usluga namijenjenih odraslim i starim licima sa intelektualnim smetnjama i poremećajima iz autističnog spektra.

"Kvalitet smještaja biće značajno poboljšan uvođenjem sistema upravljanja kvalitetom u skladu sa standardima serije ISO 9001:2015 i primjenom sistema upravljanja bezbjednosti hrane u skladu sa HACCP-om. Predstoji i izrada neophodnih pravilnika i procedura usklađenih sa višim pravnim aktima, te usvajanje svih protokola za postupanje zaposlenih u različitim životnim situacijama korisnika. Takođe, fokus u ovoj godini biće na nastavljanju stručnog i profesionalnog unapređenja zaposlenih, kroz edukaciju i razmjenu iskustava sa srodnim ustanovama iz okruženja, podizanju nivoa svijesti zaposlenih o timskom radu, kao i organizovanju edukacije, treninga i savjetovanja za korisnike, roditelje i zaposlene. Naglasak će biti posebno na jačanju saradnje sa roditeljima i njihovom uključivanju u tretman korisnika", objašnjava Vukotić.

Pored pomenutog otvaranja zdravstvene ambulante, naročitu pažnju, naglašava, pokloniće realizaciji projekta "Institucionalna transformacija JU Zavod Komanski most – razvoj usluge stanovanje uz podršku", koji finansiraju Evropska unija i Vlade Crne Gore.

"Na ovaj način planiramo da po prvi put u našoj državi obezbijedimo servis podrške za samostalan život u zajednici za osobe sa intelektualnim invaliditetom. Intenzivno ćemo sprovoditi obuku odabranih korisnika, koji će napustiti ustanovu i početi samostalan život, uz naš nadzor i podršku", zaključuje Vukotić.

Vukotić je kazala da su zahvaljujući racionalnom korišćenju sredstava, u protekla tri mjeseca izmirili sve obaveze koje ustanova ima u zbrinjavanju korisnika.

"Potrebno je dalje ulaganje u ljudske resurse. Nadamo se da ćemo i u tom dijelu, kao i do sada, imati veliko razumijevanje resornog ministarstva. Budući da naša ustanova dio sredstava za obavljanje djelatnosti obezbjeđuje i iz donacija, naglašavamo da nam je svaka pomoć u tom smislu dragocjena, bilo da se radi o donacijama pravnih ili fizičkih lica. Preporuka je da se eventualni donatori obrate ustanovi, kako bi se dogovorili o vrsti i obimu pomoći.Na kraju, vaše poštovane čitaoce i ostale žitelje Crne Gore pozivam da posjete sajt JU Zavod "Komanski most", kao i nezaobilazne društvene mreže, gdje se trudimo da dočaramo bar djelić zalaganja u radu sa našim korisnicima", zaključuje Vukotić.

Portal Analitika