Najnovija istraživanja pokazala su da čak jedna trećina vozača koristi mobilne telefone tokom vožnje. Ono što je još zbrinjavajuće jeste podatak da čak 20 odsto ispitanika u anketama sprovedenim širom Evrope smatra da je to sasvim normalna i prihvatljiva pojava. Međutim, još frapantnije je saznanje da ne tako mali broj vozača svoje telefone koristi za pristup društvenim mrežama, poput "Fejsbuka" i "Tvitera".
U prilog tezi da je telefoniranje tokom vožnje veoma opasno idu i rezultati jednog istraživanja sprovedenog u SAD, gdje su naučnici došli do zaključka da je razgovor ili kucanje SMS poruka tokom vožnje opasno koliko i vožnja u alkoholisanom stanju.
Koliko ova neprikladna radnja odvlači pažnju vozačima pokazali su testovi naglog kočenja vozila ispred. U velikom broju slučajeva vozači sa telefonom u ruci nijesu uspjeli da se zaustave na vrijeme i sudarili su se sa vozilom ispred sebe. Pri tome, nijesu bili pod uticajem alkohola.
I pored savremenih uređaja bežične komunikacije, poput recimo "Blutut" slušalica, veliki broj vozača i dalje drži mobilni prislonjen na uho, a da pri tome vozi, čime rizikuju svoju i bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju.
Ako se uzme u obzir da jedna, dvije sekunde gledanja u mobilni telefon znače 16-33 metra vožnje na slijepo, jasno je koliki to problem može biti.