Ukoliko je potrebno tražiti instituciju koju su u proteklih pola godine najčešće pominjali domaći političari, ali i međunarodne diplomate dok bi govorile o Crnoj Gori, onda bi to najvjerovatnije bio – Ustavni sud.
Blokada duga gotovo pola godine
Saga o blokadi Ustavnog suda traje od septembra, kada je – odlaskom u penziju Miodraga Iličkovića – Ustavni sud ostao sa troje sudija. A bolje je reći – bez kvoruma.
Od tada do danas, situacija sa Ustavnim sudom postala je najveći politički, odnosno institucionalni problem države. Jedan poziv za sudije završen je neslavno, pošto opozicija nije glasala za kandidate, navodeći kako su oni utvrđeni jednostrano, a da parlamentarna većina nije pokazala nimalo kapaciteta za dijalog.
Dogovorom došli do četiri imena
Uoči Nove godine, čitav je proces pokrenut ispočetka. Na kraju je do političkog dogovora došlo, te će danas pred poslanicima biti četiri imena – kandidati za sudije Ustavnog suda su Snežana Armenko, Dragana Đuranović, Momirka Tešić i Faruk Resulbegović.
Način izbora sudija gotovo da su svi naučili od septembra do danas.
Kako poslanici biraju sudije
O svakom kandidatu poslanici će odlučivati posebno. Da bi kandidat postao sudija – potrebna je dvotrećinska većina glasova, odnosno 54 poslanika.
Ne bude li tolikog broja glasova, slijedi drugi krug, tokom kojeg je neophodna tropetinska većina, što u slučaju crnogorskog parlamenta iznosi 49 glasova.
Sudije Ustavnog suda biraju se na period od 12 godina.
Današnja vanredna sjednica Skupštine počeće u podne, a planirano je da traje četiri sata.