Društvo

Dr Ranko Rajović, autor NTC programa učenja i šef katedre za obrazovne neuronauke na Pedagoškom fakultetu u Kopru

Sve je više ,,djece zatvorenih prostora“

Djeca danas, prema istraživanju rađenom u gradskim sredinama i gradovima širom Evrope, razlikuju manje boja i zvukova nego djeca prije 30 godina, manje su spretna, skoro svako drugo dijete ima slabije razvijenu finu motoriku (spretnost prstiju), sve je više ravnih stopala, a to postaje ozbiljan problem - ako znamo da se mozak i regije mozga povezuju u kretanju, da je svaka motorička aktivnost stimulacija za razvoj mozga, kaže dr Rajović

Sve je više ,,djece zatvorenih prostora“ Foto: Foto: Zoran Stanišin
PobjedaIzvor

Autor NTC sistema učenja i dugogodišnji predavač neuronauke na Pedagoškom fakultetu u Kopru dr Ranko Rajović ističe da je priroda nezamjenljiva učiteljica i da je neophodna za pravilan razvoj djece, ali da je nažalost taj važni segment razvoja sve više zapostavljen.

"Djeca danas, prema istraživanju rađenom u gradskim sredinama i gradovima širom Evrope, razlikuju manje boja i zvukova nego djeca prije 30 godina, manje su spretna, skoro svako drugo dijete ima slabije razvijenu finu motoriku (spretnost prstiju), sve je više ravnih stopala, a to postaje ozbiljan problem - ako znamo da se mozak i regije mozga povezuju u kretanju, da je svaka motorička aktivnost stimulacija za razvoj mozga (hodanje, trčanje, skakanje, žvakanje čvrste hrane, fina motorika, održavanje ravnoteže)", kaže profesor Rajović.

Igra kao motivacija

Dr Ranko Rajović je dugogodišnji predavač na Pedagoškom fakultetu u Kopru i šef je katedre za obrazovne neuronauke. Koncipirao je i osmislio NTC program koji se sprovodi u 17 evropskih država sa inovativnim sistemom koji obuhvata razvoj djece i metode učenja, a ključni faktor tog programa je igra kao unutrašnja motivacija djeteta. Profesor Rajović je prije dva dana održao onlajn predavanje ,,Djeca u susretu sa novom realnošću“ koje je bilo namijenjeno roditeljima, vaspitačima i učiteljima, a teme su bile - dosada kao problem, samopouzdanje i predstava o sebi kao i nesposobnost učenja i slaba koncentracija.

Sa NTC kampa na Žabljaku; Foto: Pobjeda

Sagovornik Pobjede podsjeća da NTC program podstiče razvoj vještina, znanja i emocija koje se u svakodnevnom životnom ritmu usporeno razvijaju ili se sasvim zapostavljaju. 

"Boravak u prirodi je veoma važan, jer daje puno neočekivanih situacija, djeca moraju da se snalaze, improvizuju, razmišljaju, susrijeću sa ponekom nepravdom daleko od roditelja (koji ih često prezaštićuju), a to sve pozitivno utiče na razvoj djece", konkretan je Rajović.

Naglašava da nedostatak motoričkih aktivnosti može biti faktor rizika za pojavu kognitivnih smetnji, poremećaja koncentracije i pažnje, što je sve češće prisutno kod djece modernog društva, koja se u stručnoj literaturi zovu i ,,djeca zatvorenih prostora“.

"Roditelji treba da učine sve da dijete bude spretno i okretno, da mu odmalena pričaju priče, čitaju knjige, da provode puno vremena u prirodi. Neka hodaju bosi kad god to mogu, neka nauče neke vještine - da sade cvijeće, da šiju, da pecaju, da znaju da zakrpe gumu na biciklu. Možda to i neće raditi u životu, ali to i nije toliko važno. Cilj svega toga je stimulacija velikih regija mozga, njihovo povezivanje, stvaranje osnova za dobro kognitivno funkcionisanje", naveo je dr Rajović.

Slabija pažnja

Dodaje da je potrebno da roditelji postavljaju pitanja za razmišljanje, kad god je to moguće.

"Uvijek je bolje pitati preko koje životinje pređe najveći broj pješaka, u odnosu na klasično pitanje kako se drugačije zove pješački prelaz", kaže dr Rajović.

Naš sagovornik ističe da nove generacije djece imaju slabiju pažnju i koncentraciju.

"Moramo im pomoći i kreirati nove igre koje podstiču razvoj matematičko-logičkog razmišljanja, kreativost, funkcionalno znanje, duboku pažnju, a ujedno neke od njih zahtijevaju spretnost prstiju, dinamičku akomodaciju očiju, sluh, što sve pozitivno utiče na ukupni razvoj djece, a uz pomoć nekih mogu da nauče, usput, kroz igru i složene lekcije iz fizike, gramatike, hemije i slično", kazao je dr Rajović.

On podsjeća da su neke od tih igara (kao što su NTC šah, ,,Zeleno je više“, ,,Hemikado“, NTC tablić i ,,Nelogične kocke“) dobile priznanja i nagrade na međunarodnim konferencijama i u okviru EU.

"Iskustva iz Crne Gore pokazuju da su roditelji savjesni, da traže dodatne informacije i pokušavaju da pomognu djeci. Kao potporu imamo formirane centre u većim gradovima, gdje sa mališanima rade licencirani NTC predavači. Roditeljima se pruža potpuna podrška i daju se smjernice u pogledu psihomotornog razvoja djeteta", kaže dr Rajović, podsjećajući da je odrađen veliki broj seminara u vrtićima i školama, kao i predavanja za roditelje.

Prevelika želja da se mališanima ugodi može usporiti njihov razvoj

Dr Ranko Rajović ne preporučuje roditeljima da uče sa djecom, ali svakako mogu da se igraju sa njima ili da ih usmeravaju u igri.

"Uglavnom kažem da treba pustiti djecu da se igraju, a pod tim podrazumijevam da će tijelo samo voditi dijete ka optimalnom razvoju, ukoliko mu damo stimulativno okruženje (parkove, šume, igrališta, a ne najnovije računare ili tablete). Ovdje prije svega mislim na malu djecu, mada to važi i kasnije. Iako, recimo, roditelj ništa ,,ne radi“ da dijete prohoda, ono ipak prohoda, vođeno unutrašnjom motivacijom i nagonom jer njegovo tijelo jako dobro zna što radi. Ali ako kupite hodalicu, u želji da pomognete djetetu da prohoda samo ste otežali stvari jer prevelika želja da se ugodi djetetu (ali i sebi), da ono ne doživi nikakvu poteškoću, dosadu ili napor, nemir ili bilo kakvu negativnu emociju - može usporiti njegov razvoj i to je glavni problem modernih roditelja", poručuje dr Rajović.


Portal Analitika