Svjetsko prvenstvo jedina je smotra na kojoj naše rukometašice nikad nijesu osvajale medalju, niti su stizale dalje od četvrtfinala.
Uvertira za SP nije bila baš najbolja – situacija sa Milenom Raičević, koju nećemo pratiti na predstojećoj smotri, bila je u prvom planu. No, upravo je naša dojučerašnja kapitenka u svom jedinom obraćanju javnosti poručila kako je sada jedino važno da se selekcija fokusira isključivo na SP, a njeni navijači na punu podršku ‘lavicama’.
“Nije bitna Milena ili Bojana (Popović), bitna je Crna Gora”, saopštila je Raičević.
Jeste da su oslabljene, ali ‘lavice’ ne treba potcjenjivati
Biće ovo drugo SP na kojem nas predvodi Bojana Popović, koja ovog puta nema nimalo lak zadatak. Osim izostavljanja Raičević sa spiska, zbog povrede ne možemo računati na Đurđinu Jauković, a prvi put ćemo nastupati i bez Jovanke Radičević.
Kako izgleda selekcija bez njih dvije – teško je da smo u nedavnim kvalifikacijama za EP mogli steći utisak, jer Turska i Bugarska baš i nijesu oponenti protiv kojih se davao maksimum.
Uprkos tome, ovu selekciju nikako ne treba potcjenjivati – u njoj je 12 igračica koje su prošle godine osvojile bronzu na Euru.
‘Lavice’ će sedmi nastup na rukometnom Mundijalu započeti iz Helsingborga, koji će biti domaćin grupe “B”, a potom ih – sasvim izvjesno – čeka selidba u Geteborg. U tamošnjoj Skandinavijum areni slijedi ukrštanje sa ekipama iz grupe “A”, u kojoj su Švedska, Hrvatska, Senegal i Kina.
No, ovog puta ipak se treba fokusirati na preliminarnu fazu, u kojoj će izabranice Bojane Popović odmjeriti snage sa tri posve različite selekcije – Mađarskom, Kamerunom i Paragvajem.
I laicima je jasno – na otvaranju protiv Kameruna očekuje se pobjeda ali i ozbiljan pristup, Paragvaj će biti suparnik za ‘odmaranje’, a meč protiv Mađarske odrediće naš dalji put na čitavom SP. Upravo i tim redosljedom predstavljamo naše suparnice u prvoj fazi SP.
Kamerun: Angola nas naučila da protiv Afrikanki nema opuštanja
Crnogorske rukometašice nijesu jedine ‘lavice’ u našoj grupi. Takav nadimak u domovini imaju i reprezentativke Kameruna, koje ovih dana pripreme finalizuju u Švajcarskoj.
Biće ovo njihov četvrti nastup na SP, a do sada nijesu mogle preko 20. pozicije. Kamerun, koji stiže i kao viceprvak Afrike, ovog puta priželjkuje prvu pobjedu protiv jedne južnoameričke selekcije, koja bi ih odvela u glavnu rundu šampionata.
U njihovom timu izdvaja se golmanka Izabela Mben, koja brani u turskoj Superligi, lijevi bek Sirijel Ebanga, a posebnu pažnju treba obratiti na Karimu Ekoh, koja je donedavno nastupala u redovima francuskog prvoligaša Šambre.
Crna Gora gotovo da ima stopostotan učinak iz dosadašnjih duela protiv afričkih selekcija – odigrali smo osam zvaničnih susreta protiv Angole, DR Kongo i Senegala. No, i dalje pamtimo dvije utakmice protiv Angole u Brazilu – prvo kada smo ih jedva savladali na SP 2011. godine (28:26), a mnogo je svježije sjećanje na poraz sa Olimpijskih igara pet godina kasnije (25:27).
Paragvaj: Selekcija skromnih mogućnosti
Rukomet baš i nije na vrhuncu popularnosti u Paragvaju, no reprezentacija te države peti put će nastupiti na SP, i to nakon što su ranije ove godine uzele zlato na Centralnoameričkom šampionatu i bronzu na Panameričkim igrama u Čileu.
Paragvajke ovog puta stižu sa novom selektorkom, inače apsolutnom legendom rukometa svih vremena u toj državi Marizom Farijom, koje se sjećamo iz Elćea, Elde i još nekoliko španskih sastava.
Istini za volju, za ubjedljivu većinu njihovih rukometašica niko u Evropi nije ni čuo, uglavnom jer nastupaju u latinoameričkim ekipama. Ono što je kod nas Budućnost Bemax, u paragvajskom ženskom rukometu je Sero Portenjo, a iz tog kluba dolaze njihove dvije najopasnije igračice – Marija Fernandez i Jasmin Mendoza.
Naša selekcija je svega pet puta igrala protiv američkih reprezentacija. Naravno, Brazil, protiv kojeg još nemamo pobjedu, daleko je iznad svih ostalih u tom dijelu planete, a kvalitetom najpribližniji Paragvaju bio je Urugvaj sa kojim smo svojevremeno, 2016. godine, igrali u kvalifikacijama za OI (34:19).
Mađarska: Golovin dovodi moćan tim, ali je tradicija na našoj strani
Uoči starta šampionata, uloga favorita na papiru u našoj grupi definitivno pripada Mađarskoj. No, činjenica je da njima baš i ne ‘leži’ SP – Mađarice od 2005. godine ne mogu do polufinala, niti preko osmog mjesta.
No, u mogućnosti selekcije Vladimira Golovina ne treba sumnjati. Znamo dobro gotovo sve njihove igračice iz EHF Lige šampiona, a naročito one iz Đera, FTC-a i Debrecina. I ovog puta, Mađarsku će predvoditi Viktorija Lukaš i Nadin Šacl iz Đera, Petra Tovizi i Petra Vamoš iz Debrecina, te Greta Marton i Katrin Klujber iz FTC-a, uz golmanku Blanku Biro, te Dorotiju Faluvegi, koju smo ove sezone gledali u dresu Bitighajma.
Baš kao i Crna Gora, Mađarska zbog povreda ne stiže kompletna – ovog će puta faliti Sandra Sološi-Začik.
Do Svjetskog prvenstva su stigle uz dvije ne baš lake pobjede protiv Islanda (25:21, 34:28).
Ono što treba nas da ohrabri jeste činjenica da imamo bolji međusobni skor od Mađarske u zvaničnim mečevima (3-0-1), ali i da je Crna Gora bila bolja u oba dosadašnja okršaja na SP. U Japanu smo 2019. godine trijumfovali rezultatom 25:24, a četiri godine prije toga u Danskoj je viđena totalna dominacija ‘lavica’ – 32:15.