Izvori Portala Analitika iz obje partije navode da se, na osnovu analiza rezultata po pojedinačnim biračkim mjestima, nedvosmosleno dolazi do zaključka da je dio crnogorske opozicije – bojkotom - indirektno uticao da Milićeva partija ne dobije lokalne izbore.
Postizborna matematika: Koalicija DPS-SDP je osvojila 2.909 glasova, dok je za SNP glasalo 2.002 birača. Na prvi pogled, pobjeda jasna i ubjedljiva, što je u prvim komentarima i bio zaključak brojnih analitičara. Kada se brojke poslože, dobija se odgovor na pitanje zašto je vladajuća koalicija tako lako trijumfovala i osvojila apsolutnu većinu u parlemantu Mojkovca.
Što se, dakle, odigralo na izborima 6. decembra? Izlaznost je bila nepunih 70 odsto (na prošlim je glasalo 81, 2 odsto birača). Po svemu što se zna, DPS-SDP koalicija je na birališta izvela veliku većinu svojih pristalica. Prema analizama dvije najjače partije u Crnoj Gori, na izbornim mjestima u Mojkovcu nije se pojavilo oko 1.000 opozicionih birača.
U konačnom skoru – to je odlučilo pitanje pobjednika. Uzmu li se u obzir i glasovi dvije nezavisne liste, dolazi se do brojke od oko 1.200 glasova koje je opozicija „bacila niz rijeku“. U ukupnom skoru, opozicija je, da nije bilo bojkota, mogla osvojiti - skoro 300 glasova više od broja glasova koje je uzela koalicija DPS-SDP!
Lavovi i leci: Zbog čega je dio opozicije radio protiv vlastitog interesa, nije poznato. Naslućuju se samo mehanizmi kojim je poljuljana pozicija – SNP-a.
Osim što je četiri dana pred izbore potpredsjednik NOVE, Goran Danilović javno pozivao na bojkot, dio opozicije koji se zalagao za bojkot se i na drugi način ''postarao'' da SNP ne dobije izbore.
Prema tvrdnjama dobro upućenih izvora, dvojica bivših članova Narodne stranke i Srpske radikalne stranke osnovali su, za mnoge iznenada i bez vidljivog razlohga, nezavisne građanske liste ''Mojkovački lavovi'' i ''Nezavisna lista''. Nije tek slučajnost: te su liste i bukvalno uzimale glasove SNP-a a njihov izborni rezultat – osvojile su skoro 200 glasova - nije baš zanemarljiv, imajući u vidu malo biračko tijelo.
Tri dana uoči lokalnih izbora u Mojkovcu, osvanuli su leci kojima se građani pozivaju da ne izlaze na birališta “jer time svjesno ili nesvjesno'' pomažu DPS-u. Nije utvrđeno ko je stvarni autor akcije jer su se partije - koje su izašle i one koje su bojkotovale izbore - međusobno optuživale za izradu letka.
Izvori Portala Analitika tvrde da je protiv Milića vođena i jaka ''šaptačka'' kampanja po mojkovačkim zaseocima, koja je imala za cilj da predstavi lidera SNP-a kao "destabilizatora i kočničara opozicionog jedinstva". Išlo se i dotle da je Milić od šaptačkih brigada optuživan da je ''čovjek Svetozara Marovića''.
Predsjednik SNP Srđan Milić kaže da bi opozicija slavila u Mojkovcu, da nije bilo bojkota i antikampanje iz dijela opozicionih redova. "Bojkot je napravio štetu. SNP je osvojila 13 mandata a ostatak opozicije trebalo je da osvoji samo tri pa da zajedno imamo većinu. Mi imamo 25 odsto više glasova u Mojkovcu u odnosu na parlamentarne izbore u martu", objasnio je Milić za Portal Analitika.
S druge strane, predsjednik Narodne stranke Predrag Popović za Portal Analitiku tvrdi da je bojkot spriječio izvjesnu pobjedu SNP-a, proturaju i vlast ali i SNP. obje strane, tvrdi Popović, iz različitih razloga.
"Ni jednima ni drugima opcija bojkota očigledno ne odgovara", kaže Popović, čija stranka je do ovih izbora, participirala u lokalnoj vlasti Mojkovca u koaliciji sa SNP-om.
Milićev strah od „kolašinskog sindroma“: Izvori Portala Analitike tvrde da je Srđan Milić, nakon bojkota lokalnih izvora u Kotoru, bio blizu odluke da bojkotuje i nadmetanje u Mojkovcu, ali da je ipak popustio pod pritskom tamnošnje baze. Javnosti je poznata izjava Milića da "ako do 22. oktobra ne bude izvršeno usklađivanje Ustava sa izbornim zakonodavstvom da tada neće biti uslova za bilo koje izbore".
Međutim, lokalni odbor SNP-a je bio čvrsto na stanovištu da se lokalni izbori ne smiju bojkotovati, da će tako doći do trajnog osipanja članstva i trajne štete za stranku. Kako u lokalnoj vlasti radi preko 200 članova Mojkovačkana, njima se, zbog hira pojedinih lidera opozicije, nije ostajalo bez posla. Zato je pragmatični Milić je - plašeći se ''kolašinskog sindroma'' - popustio pred zahtjevima lokalnog odbora i odlučiio se da njegova stranka učestvuje u mojkovačkoj izbornoj utakmici.
S druge strane, lider narodnjaka Popović ocjenjuje da se u čitavoj sagi oko Mojkovca, pokazalo da stranački vrh ne može da kontroliše lokalne odbore pa se mojkovački odbor SNP-a ponašao kao „konfederacija unutar SNP-a“. Inače, Popović tvrdi da je centrala SNP-a nudila Narodnoj stranci mjesto na zajedničkoj listi ali je odjednom mojkovačka struktura opredijelila partijski stav da idu samostalno, bez narodnjaka, uprkos činjenici da je postojala spremnost Milića I Laloševića da se pravi koalicija sa NS.
Ko je bojkotovao ideju o jednoj listi: Popović za Portal Analitiku otkriva da je, prije nego što je na inicijativu PZP-a i NOVE počela priča o bojkotu, bila gotovo dogovorena opcija zajedničke opozicione liste za lokalne izbore u Mojkovcu. „Iz meni nepoznatih razloga Nova, PZP druge partije su se opredijelile za bojkot“, navodi Popović.
Popovićevu priču, potvrdio je lider SNP-a. "Nema razloga da bude tajna: u koalicionom sporazumu - koji su jednostrano raskinuli Nova i PZP – naša stranke je trebalo da ima devet mandata, oni ostalo. Možda će jednom biti interesantno da se pogleda taj koalicioni sporazum, proglas koji je kružio Mojkovcem, antikampanja koja se vodila i priča da će SNP da izda nekoga. Nakon svega, možemo da budemo ponosni na svaki glas koji smo osvojili", kaže Milić.
Ocjenjujući izborni rezultat opozicije u Mojkovcu kao fijasko, Predrag Popović je kazao da se suštinski u Mojkovcu vodila borba oko toga ko je glavni u opoziciji, dodajući da su za gubitak vlasti nakon 13 godina odgovorni svi po malo.
Nova i PZP su više sklone bliskoj saradnji ali ne na korist cijele opozicije nego više na pravljenje štete SNP-u. Konačno došlo je vrijeme da se sjedne za sto, i nađe jedna zajednička formula za djelovanje opozicije, navodi Popović.
Krah priče o bojkotu: Nakon neslavne mojkovačke epizode opozicija je sada u teškom položaju. Prije nekoliko godina opozicija je imala većinu u 13 opštinskih parlamenta. Danas opozicija ima vlast (gradonačelnika i većinu u parlamentu) u Herceg Novom, Plužinama i Andrijevici; parlamentarnu većinu ( ne i gradonačelnike) u Šavniku i Žabljaku.
Kakva će biti dalja sudbina priče o opzicionom bojkotu znaće se vrlo brzo, jer su početkom februara zakazani lokalni izbori na Cetinju. Svoje učešće na tim izborima je već najavila Socijalistička narodna partija ovog puta u koaliciji sa Popovićevom Narodnom strankom.
"Strategija bojkota izbora je definitivno razbijena, priča o bojkotu je smiješna i neozbiljna priča, ako u njoj ne učestvuije SNP", zaključuje Popović.
N.Z.